Az európai uniós tagállamok vezetőinek csütörtöki csúcstalálkozóján a koronavírus-járvány visszaszorítása, az energiaárak emelkedése, a migráció külső aspektusai, valamint az orosz–ukrán határon kialakult feszültség áll majd a középpontban. A személyes részvétel mellett Brüsszelben tartandó egynapos EU-csúcson a tagállami vezetők áttekintik a járványhelyzetet, valamint annak gazdasági és társadalmi következményeit. Számba veszik a globális együttműködés lehetőségeit arra összpontosítva, miként szüntethetők meg a vakcinák megosztásával és beadásával kapcsolatos hiányosságok – derül ki hivatalos előzetes brüsszeli közlésekből.
A legutóbbi, októberi csúcstalálkozó megbeszéléseit folytatva a tagállami vezetők az energiaárak emelkedésével, és annak a fogyasztókra és vállalkozásokra gyakorolt hatásával is foglalkoznak. Áttekintik a gáz- és villamosenergia-piacok működését, valamint az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszeréről szóló előzetes jelentéseket. A migráció külső aspektusait illetően megvizsgálják az unióba irányuló migrációs útvonalak helyzetét, és értékelni fogják az unión kívüli országokkal a bevándorlás vonatkozásában létrejött együttműködések hatékonyságát.
Fokozódó globális instabilitás
A közlések szerint a „fokozódó globális instabilitással” kapcsolatban a vezetők megvitatják, hogy az EU miként erősítse tovább együttműködését a kollektív védelem alapját jelentő NATO-val. Az Európai Tanács ülése foglalkozik továbbá a fehéroroszági helyzettel is, arra keresve választ, milyen válaszlépésekkel lehet a legjobban ellensúlyozni a minszki rezsim által indított, a szervezett migráció jelentette hibrid támadást. A tagországok állam-, illetve kormányfői foglalkoznak továbbá az ukrán határ közelében mutatkozó orosz csapatépítéssel. A csúcstalálkozón előkészítik az EU és az Afrikai Unió 2022. február 17-18-án tervezett csúcstalálkozóját is: ennek célja, hogy a jólétre és stabilitásra törekvő szövetség jöjjön létre a két régió között.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS