Videoösszeköttetésen keresztül kétnapos értekezletet kezdenek ma az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfői. A megbeszélés fő témája a koronavírus-járvány elleni védekezés és az uniós oltási kampány. A Magyar Nemzet felidézte, hogy tegnap az Európai Parlamentben (EP) is téma volt az európai járványhelyzet, több frakció részéről is élesen bírálták az Európai Bizottság koronavírussal szembeni elhibázott és megkésett lépéseit. A fideszes Tóth Edina felszólalásában elmondta: most nem diszkriminatív útlevelekre, hanem vakcinára van szüksége az uniós polgároknak. Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője viszont arról beszélt: jó döntés volt a közös út, a közös vakcinabeszerzés elindítása.
Jelenleg tizenkilenc európai uniós államban romlanak a járványmutatók, és összesen kilenc EU-országban növekszik a halálozások száma – többek között erről tájékoztatott tegnap az Európai Bizottság annak apropóján, hogy ma a huszonhetek állam- és kormányfői virtuális uniós csúcsértekezletet tartanak. Eredetileg a találkozó fő témáját az EU külkapcsolatai jelentették volna, ám a járványügyi helyzet miatt főként a közegészségügyi helyzet megoldásán törik majd a fejüket az országvezetők.
Kevés az oltóanyag
Korábban Sebastian Kurz osztrák kancellár vezetésével összesen hat EU-állam bírálta élesen az Európai Bizottságot, mert szerintük a közös vakcinabeszerzés és az elosztás során aránytalanságok tapasztalhatók. Ezek a javarészt közép-európai államok korrekciós mechanizmus bevezetését is szorgalmazták. Nemrég a német kormánypárti Kereszténydemokrata Unió (CDU) berkeiből úgy fogalmaztak: az elosztási elvvel lényegében nincs probléma, az érkező vakcina mennyiségével viszont igen.
A zöld igazolványokról szóló javaslatot is megvitatják
Egy másik vitás kérdést az Európai Bizottság zöld igazolványokra, vagyis „vakcinaútlevelekre” való javaslata jelenti majd: erről hónapok óta, de csak kisebb lépésekben egyeztetnek az állam- és kormányfők. Brüsszel múlt héten javaslatot is tett a dokumentumok júniusig történő bevezetésére, amit számos tagország – köztünk hazánk – nagyon is elhamarkodottnak tart, főleg annak fényében, hogy az átoltottság uniós átlagaránya még nagyon alacsony.
Vakcinákra van szükség diszkriminatív útlevelek helyett
A Magyar Nemzet felidézte, hogy tegnap az Európai Parlamentben (EP) is téma volt a járványhelyzet; több frakció részéről is élesen bírálták az Európai Bizottság koronavírussal szembeni elhibázott és megkésett lépéseit. A fideszes Tóth Edina felszólalásában elmondta: most nem diszkriminatív útlevelekre, hanem vakcinára van szüksége az uniós polgároknak. Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselője viszont arról beszélt: jó döntés volt a közös út, a közös vakcinabeszerzés elindítása, mert csak így hagyhatjuk magunk mögött a járványt. A bizottság exportellenőrzési mechanizmusa is téma lesz: Boris Johnson brit miniszterelnök a napokban Angela Merkel német kancellárral és Emmanuel Macron francia elnökkel is tárgyalt, és kifogásolta, hogy az unió szigorú korlátok közé szorítaná az oltóanyagok blokkból történő kivitelét.
Az olasz La Stampa napilap beszámolója szerint a hatóságok összesen huszonkilencmillió adag AstraZeneca-vakcinát találtak egy Róma közelében lévő településen, amiket a gyártó feltehetőleg az Egyesült Királyságba akart szállítani. A huszonkilencmillió dózis majdnem duplája annak, amit az AstraZeneca eddig összesen leszállított az EU-s országoknak. A brit–svéd vállalat és az unió között hatalmas a feszültség, mert előbbi a megígért oltóanyag-mennyiségnek csak a töredékét tudja a blokkba szállítani, miközben az oltás tekintetében sokkal gyorsabb ütemben haladó briteket ellátja – részben a kontinensen gyártott – vakcinával. Az uniós bizottság lényegében emiatt tegnap szigorította is a január vége óta érvényben lévő exportellenőrzési mechanizmusát. Az AstraZeneca frissen kiadott közleményében viszont cáfolta a vádakat: szerintük jelenleg nem is terveznek exportot, az anagni üzemben pedig nem „készlethalmozás” történik.
Forrás: Magyar Nemzet, MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS