Guatemalában a konzervatív jelöltet, Alejandro Giammatteit választották államfővé a vasárnap tartott második szavazási fordulóban. A döntést a Legfelsőbb Választási Törvényszék jelentette be, közölve, hogy Giammatei az előzetes eredmény szerint a szavazatok 58 százalékát szerezte meg.
A leköszönő Jimmy Morales elnök tisztségéért a 63 éves konzervatív jelölt ellenfele Sandra Torres, a balközép politikai erők jelöltje volt. Giammattei, akit csupán jövő januárban iktatnak hivatalba, első nyilatkozatában kijelentette: elnöksége egyik legelső feladata lesz áttekinteni, hogy mit lehet tenni az Egyesült Államokkal kötött migrációs egyezménnyel, amelyet Washington “erőltetett rá” Moralesre a Mexikó felől az Egyesült Államokba érkező bevándorlás megfékezése érdekében.
Az Egyesült Államokban hárommillió guatemalai él és dolgozik. Az országnak Washington a fő kereskedelmi partnere. A júliusban kötött egyezmény értelmében Guatemala a bevándorlás szempontjából biztonságos országnak minősül, a migránsok számára egy köztes állomássá válik, és az Egyesült Államokba tartóknak ott kell menekültstátuszért folyamodniuk, illetve az országnak be kell fogadnia a máshonnan érkezőket is. Korábban, a Washingtonnal folyó tárgyalások során az előző elnök megpróbált kitáncolni a guatemalai lakosság által is ellenzett dokumentum aláírása alól. A guatemalai alkotmánybíróság egy végzéssel – ideiglenes hatállyal –megakadályozta, hogy az elnök aláírja a migrációs egyezményt. Washington azonban márciusban felfüggesztette a Guatemalának, Hondurasnak és Salvadornak szánt amerikai segélyeket, miután Donald Trump elnök pellengérre állította a három országot, amiért állampolgáraik ezrével nyújtanak be menedékkérelmet az amerikai-mexikói határon. A gazdasági szankciók hatására Morales aláírta a megállapodást.
A mostani elnökválasztási kampányban mindkét jelölt elutasította a migrációs egyezményt, ugyanakkor ígéretet tett az Egyesült Államokba irányuló guatemalai kivándorlás megfékezésére.
Forrás: MTI; Vezető kép: The Wall Street Journal
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS