Számottevő hatással lehet Budapest belvárosának ingatlanpiacára, ha 2026. január elsejétől Terézvárosban valóban betiltják az Airbnb-t. Korántsem biztos azonban, hogy erre sor kerül, mivel a kormány országos szabályozásra készül.
Mint ismert, a VI. kerületi önkormányzat ügydöntő szavazást írt ki a rövid távú szálláshelykiadásról. Szeptember első két hetében szavazhattak az ott élő 16 éven felüliek a következő kérdésről: „Egyetért azzal, hogy a VI. kerületben tiltsuk meg a társasházi lakások kiadását Airbnb-típusú szálláshelyként?” 6083-an voksoltak személyesen vagy a neten, ez 20,52 százalékos részvételi arányt jelent. A tiltás mellett 3265-en, 53,67 százaléknyian szavaztak, 2818 fő, 46,33 százalék nemmel voksolt.
A szavazásnak kétségtelenül érdemi ingatlanpiaci hatása van. Az Airbnb-szállások számának növekedése az utóbbi években azzal járt, hogy egyre kevesebb lakásban laknak tulajdonosok, hosszú távú bérlők, kezd kiürülni a belváros.
Növeli a lakásárat és a lakbért, hogy kevesebb ingatlant lehet kiadni hosszabb távra, ami a fővárosi lakhatási válság elmélyüléséhez vezet.
A terézvárosiak döntése 2026-tól elvileg megfordíthatja a folyamatot. Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a lakbérek középtávon 10-20 ezer forinttal csökkenhetnek, a lakások ára pedig ha nem mérséklődik is, egy ideig várhatóan nem emelkedik. A budapesti lakások átlagára négyzetméterenként 1,03 millió forint, a VI. kerületben 1,23 millió forint, az Airbnb-apartmanok pedig általában kiemelkedő minőségűek, így elérik az 1,45 milliós szintet.
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti elnöke a szavazás lezárulta előtt videóposztban mondta el a véleményét. Kijelentette, bármilyen döntést hoznak is az emberek, javasolni fogja a kormánynak, hogy vezessen be Budapestre vagy akár az egész országra kiterjedő szabályozást. Megjegyezte: neki mint politikusnak az a feladata, hogy az emberek véleményét képviselje, s a lakosság döntése nagyban befolyásolhatja Budapest jövőjét.
A szavazás eredményének ismeretében Szentkirályi azt válaszolta a Mandiner kérdésére, hogy az Airbnb problémaköre elsősorban lakhatási kérdés.
Karácsony Gergely és a baloldal üres ígéretei és tétlensége semmit nem segítettek a budapestiek lakhatási problémáin
– fogalmazott.
Egyeztetést kezdeményezett a kormánnyal, hogy előre tudjanak lépni ebben az ügyben, mert a lakhatási helyzet kezelése komplexebb téma a rövid távú bérlés szabályozásánál. A kormány várja a fideszes politikus javaslatait, és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is több fórumon beszélt már a témáról. A tárcavezető elmondta, a terézvárosi kezdeményezés előtt is gondolkodtak az Airbnb-szabályozáson, mégpedig lakhatási és nem turisztikai kérdésként.
A kabinet előtt járt egy javaslat, amely szerint évi 180 napban maximálnák a lakáskiadást, és szigorúbb feltételeket szabnának az új kérelmek elbírálásakor és az üzemeltetéssel szemben.
Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS