Európai fiatalok uniós szolidaritási programokban vállalhatnak önkéntes vagy fizetett munkát, miután az Európai Parlament kedden megszavazta az Európai Szolidaritási Testület létrehozását – közölte az uniós parlament sajtószolgálata kedden. A jelek szerint a programok egy része a kamuelemeken túl elsősorban az illegális bevándorlást ösztönzi.
Az Európai Bizottság 2016 decemberében indította útjára az Európai Szolidaritási Testület elnevezésű kezdeményezést, melynek keretében tizennyolc és harminc év közötti fiatalok az Európai Unióban oktatással, egészségvédelemmel, környezetvédelemmel, katasztrófák megelőzésével, élelmiszerek és egyéb áruk biztosításával, bevándorlók és menedékkérők fogadásával és integrációjával kapcsolatos, szolidaritáson alapuló programokban vehetnek részt. Mint közölték, a 2018 és 2020 közötti időszakban összesen 375,6 millió euróból gazdálkodik a program, amelynek kilencven százalékát önkéntes projektekre, tizedét pedig a program munkavállalási részére különítették el. Az Európai Bizottság a 2021-2027 közötti költségvetési időszakra 1,26 milliárd eurós költségvetést javasol a program számára.
A kezdeményezés elindulása óta már legalább hetvenezren jelentkeztek és csaknem hétezren foglalkoznak már annak keretében társadalmi befogadással, bevándorlók integrációjával, helyi közösségek támogatásával, kulturális örökséggel vagy oktatással kapcsolatos projektekkel. A képviselők döntése értelmében a program olyan fiatalok számára is elérhető lesz, akiknek egyébként kevesebb lehetőség áll rendelkezésükre. A fogyatékkal, vagy elzárt vagy peremre szorult közösségekben élők, a tanulási vagy egészségügyi problémákkal küzdők számára az Európai Bizottság és a tagállamok egyénre szabott tájékoztatókkal és lehetőségekkel készülnek. A fiatalok tizenhét éves kortól kezdve jelentkezhetnek, de az önkéntes tevékenységük, vagy munkavállalásuk kezdetekor már be kell tölteniük a tizennyolcadik életévüket; a jelentkezőket harminc éves korukig várják. A tájékoztatás szerint a képviselők egyértelműsítették az önkéntes munka és a munkavállalás közötti különbséget annak biztosítására, hogy a résztvevő szervezetek véletlenül se tekinthessék a fiatalokat ingyenes munkaerőnek. Az önkéntes munka időtartama legfeljebb tizenkét hónap lehet, a gyakornoki posztok pedig kettőtől hat hónapig tarthatnak. Az uniós parlament a legalább három hónapos munkaszerződést is kötelezővé tette. A résztvevő szervezeteknek minősítést kell szerezniük, amely igazolja, hogy magas színvonalú önkéntes tevékenységre biztosítanak lehetőséget. A minősített szervezeteket rendszeresen ellenőrzik, maga a minősítés visszavonható, és a minősített szervezetek nem jutnak automatikusan forráshoz.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS