Új lehetőségként a közösségi média híreket megosztó tulajdonságára is alapoz a rendőrség új körözési toplistája, amelyet a hatóság egyebek mellett ennek jegyében frissített fel. Az adatbázisban immár nemcsak a bűnelkövetők, hanem eltűnt emberek, holttestek, azok megtalált részei, az ellopott tárgyak, állatok adatait is közzéteszik. Ezek megoszthatók a közösségi oldalakon, és amikor a körözéseket visszavonják az illetékesek, a posztok is automatikusan frissülnek.
Megújította a nyilvános körözések webfelületét honlapján az Országos Rendőr-főkapitányság, az intézkedés célja, hogy a hatósági felhívások minél több felhasználóhoz eljussanak. A police.hu/hu/koral címen elérhető közérdekből nyilvános körözési adatbázis listákba rendezetten böngészhető, illetve kategóriák szerint szűkíthető a találati lista. Indítható keresés a bűnelkövetők mellett például eltűnt emberekre, ellopott állatokra, eltulajdonított járművekre is. Újdonság, hogy az egyes körözéseket megnyitva az adatlapok megoszthatók a nagyobb közösségi csatornákon. Amennyiben a honlapon megjelenített körözés megszűnik, a posztok beágyazásai is inaktívvá válnak.
Ötven bűnöző van a körözési toplistán
Az országos körözési toplistában egy időben legfeljebb ötven ember szerepelhet. Ennek feltétele például, hogy tette miatt az elkövetőt legalább öttől tíz évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti, jogerősen legalább öt év végrehajtandó szabadságvesztésre ítélték, de büntetésének letöltését nem kezdte meg. Ugyancsak toplistás helyezést ér el az, aki ötnél több különféle bűncselekményt követett el, illetve, ha különös, többszörös, vagy erőszakos többszörös visszaesőnek minősül, vagy bűnszervezet tagja. Szintén kiemelt szempont, ha valaki olyan bűncselekményt követett el, amely az állampolgárok biztonságérzetét nagymértékben rontja. Érdekesség, hogy a toplistán csaknem tizenhét esztendeje szerepel az a Farkas Róbert, akit a nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás után egykori társával, Horváth Szilárddal együtt elsőként hozott kapcsolatba a rendőrség a mészárlással. Farkas és Horváth a Móron történtek előtt annak a bandának a tagjai voltak, amely zálogházakat rabolt ki fegyverrel; volt olyan eset, hogy tüzet nyitottak az őket üldöző rendőrökre. A móri gyilkosságok után Horváth rövid időn belül feladta, és tisztázta magát, Farkasnak azonban már korábban nyoma veszett. Ugyancsak a toplistások tagja a szerb maffia feltételezett bérgyilkosa, Dér Csaba, aki a gyanú szerint néhány hete egy babakocsit toló embert lőtt agyon Belgrádban az utcán.
Név nélkül is segíthetjük a rendőrség munkáját
A körözési adatlapok „Felismeri? Tegyen bejelentést!”-gombjára kattintva jelenik meg az online bejelentő űrlap, amelynek segítségével az állampolgárok e-mailben juttathatják el a rendőrséghez az információikat, ezeket anonim módon is megtehetik, ugyanis az elérhetőségek mezők kitöltése nem kötelező. A rendőrség ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy munkájukat nagyban segíti, ha a bejelentők megadják a nevüket, e-mail címüket, vagy telefonszámukat, mert úgy sokkal könnyebben tisztázhatók a vizsgálatban felvetődő kérdések. Az új lehetőség mellett a hatóság továbbra is fogadja a bejelentéseket a 112-es segélyhívó számon, illetve a Telefontanú +36-80/555-111-es vonalán.
Forrás, fotó: Police.hu/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS