Óriási felháborodás kíséri Marc Dutroux belga sorozatgyilkos feltételes szabadlábra helyezési eljárását. Vasárnap tízezrek tüntettek Brüsszelben a charleroi-i rémként emlegetett bestiális lánygyilkos kiengedése ellen – írja a Magyar Nemzet. A pszichopata bűnöző ügyében indult nyomozás irányította rá annak idején Pándy András magyar származású állelkész, vérfertőző családirtóra is a figyelmet.
Több tízezren vonultak vasárnap a belga főváros, Brüsszel utcáin Marc Dutroux szabadlábra helyezése ellen tiltakozva – számolt be róla a Het Laatste Nieuws hírportál. A charleroi-i rémként ismert pedofil sorozatgyilkost 2004-ben ítélték jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre hat lány elrablása, fogva tartása és szexuális zaklatása, valamint négyük – név szerint Julie Lejeune, Mélissa Russo, An Marchal és Eefje Lambrecks – meggyilkolásáért. Belgiumban nincs halálbüntetés és tényleges életfogytiglani büntetés. Az ország büntető törvénykönyve harminc évben állapítja meg az életfogytig tartó szabadságvesztés felső határát, és ennek kétharmada, vagyis húsz év után lehet kérvényezni a magyar fogalmak szerinti feltételes szabadlábra helyezést. Dutroux-t, aki november 6-án tölti be a 63. életévét, 1996-tól tartják fogva, így már három éve megnyílt előtte a lehetőség, hogy esetlegesen elhagyhassa a börtönt. Akkor, tehát 2016-ban már kérvényezte is a feltételes szabadságra bocsátását, amit azonban a visszaesés veszélyére hivatkozva a bíróság elutasított. Ellene szólt az is, hogy mentálisan zavartnak nyilvánították.
Napjainkban azonban más a helyzet. A brüsszeli büntetés-végrehajtási bíróság október 17-én tárgyalta a pedofil gyerekgyilkos újabb kérvényét, akinek a jelek szerint ezúttal valós esélye van az idő előtti szabadulásra. A pedofil kéjgyilkos és ügyvédei öt főből álló pszichológuscsapatot akarnak megbízni azzal, hogy új értékelést készítsenek Dutroux személyiségéről. Az erről szóló indítványt be is nyújtották a bíróságnak azzal, hogy az új szakvélemény alapján azonnal, de legkésőbb 2021-ig engedjék feltételesen szabadon a rémet. Egyik áldozata, Eefje Lambrecks édesapja a nivelles-i börtönben ott volt a bíróság ülésén.
Nagyon nehéz lesz, de a szemébe akarok nézni
– mondta a tárgyalás előtt Jean Lambrecks a HLN-nek. Lambreckset megrázta lánya gyilkosának rezzenéstelen tekintete és az indítványa, és reméli, hogy Marc Dutroux szabadon bocsátása soha nem fog megtörténni.
Azt hiszem, a teljes büntetését ki kellene töltenie
– mondta a sajtónak. A büntetőbíróság október 28-án dönt arról, hogy elrendeli-e Dutroux mentális állapotának szakértői felülvizsgálatát.
A belga igazságszolgáltatás gyengeségét jól jelzi, hogy Dutroux-t és tettestársát, feleségét, Michelle Martint még 1989-ben öt lány elrablása, megerőszakolása és pornográf fotózása miatt 13 és fél évre ítélték, de 1992-ben kegyelmet kaptak. Az akkori döntés azért is meglepő, mert a férfi ellen már korábban is folytak eljárások, többek között kábítószer-csempészet, autólopás, valamint rablás miatt. Azt is érdemes megjegyezni, hogy 36 éves korában, a szabadulását követően egy pszichiáternek köszönhetően korengedményes állami nyugellátásba vonulhatott, mivel az orvos írásba adta: a börtönben mentális zavar alakult ki nála, ami miatt munkaképtelenné vált. Az államtól ingyenes nyugtatóra is jogosulttá vált, és a következő hat áldozatát már az államilag támogatott nyugtatóval kábította el.
Marc Dutroux és felesége 1996-ig 8-19 éves lányokat rabolt el, akiket charleroi-i házuk pincéjében tartottak fogva. A nyolcéves Melissa Russo és Julie Lejeune a pincében sikítoztak, amikor 1995 decemberében autólopás miatt tartottak házkutatást a házban, de a rendőrök azt hitték, az utcáról szűrődnek be a gyerekhangok. Dutroux négy hónapot kapott autólopásért, ezalatt a két kislány éhen halt. A Belgiumot megrázó bűncselekmény-sorozatra így csak a következő évben derült fény. A férfit harminc, Michelle Martint 25 évre ítélték, de az asszony kedvezménnyel szabadult. A feltételes szabadságra bocsátásakor a bíróság kikötötte: a büntetése hátralevő részében nem hagyhatja el kijelölt lakhelyét.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: news.sky.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS