Egymással összehangoltan küld szavazóköri delegáltakat a május végi európai parlamenti választásra a Jobbik, az MSZP, a DK, az LMP, a Párbeszéd és a Momentum. Az ellenzéki pártok képviselői csütörtökön Budapesten, közös sajtótájékoztatón jelentették be szándékukat, amelynek célja, hogy a több, mint tízezer szavazókör mindegyikében legyen legalább egy ellenzéki delegált. A politikusok érezhetően kezdenek lázba jönni, és ismét azzal hergelni híveiket, hogy tavaly áprilisban a kormánypártok csaltak, amelyre akkor nemhogy bizonyíték nem volt, de még csak bejelentés sem érkezett.
Varju László, a DK alelnöke a sajtótájékoztatón elmondta: az ellenzéki pártok egyetértenek abban, hogy ellenőrizniük kell a Fidesz választási rendszerét. Jakab Péter, a Jobbik országgyűlési képviselője úgy fogalmazott: a tavalyi parlamenti választáson történhettek visszaélések azokban a szavazókörökben, ahol az ellenzék nem képviseltette magát. Kijelentette: céljuk, hogy egy tisztességes választáson olyan gyomrost vigyenek be a rezsimnek, amelyből az önkormányzati választásokig nem tud felállni. Harangozó Tamás, az MSZP parlamenti képviselője kifejtette: az ellenzéki pártok egyeztetése azért is fontos, mert éppen most igazolódott be egy kamupárt Fideszhez köthető korábbi választási visszaélése. A szocialista politikus arra kérte az ellenzéki szavazókat, hogy vállalják a szavazóköri delegáltsággal járó feladatokat és ezzel őrködjenek a választások tisztasága felett.
A Párbeszéd már majdnem megértette, hogy az győz, akire többen voksolnak
Barabás Richárd, a Párbeszéd elnökségi tagja hatalmas lehetőségnek nevezte az ellenzéki egyeztetést. Szerinte a Fidesz a centrális erőtér kialakításával sokáig eszetlenül versenyeztette az ellenzéket, amely sokáig nem értette a rendszer természetét. Berg Dániel, a Momentum elnökségi tagja közölte: pártja mindig partner az értelmes együttműködésben, amely reményeik szerint az őszi önkormányzati választásokig megmarad. Pitz Dániel, az LMP ifjúsági szervezetének vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a tavalyi parlamenti voksoláson aránytalanul magas volt az érvénytelen szavazatok aránya, ahol az ellenzéknek nem volt delegáltja, kezdeményezésükkel ezért a hasonló eseteket szeretnék megelőzni. Kérdésekre válaszolva a politikusok közölték: tavaly áprilisban a Jobbiknak nyolcezerháromszáz, az MSZP-nek ötezerhatszáz, a DK-nak pedig több, mint háromezer delegáltja volt. Az EP-választásra az interneten és telefonon is megkezdték a toborzást.
Forrás: MTI/PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS