A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) által kezdeményezett bojkott ellenére a nyertesek többsége lehívja a holokauszt-emlékév pályázati pénzeit – írja a Magyar Nemzet.
A több mint másfél milliárd forintnyi kormányzati támogatásból négyszáznál több olyan pályázat valósul meg az idén, amelynek középpontjában a holokauszt megismertetése, az áldozatok emlékének ápolása áll. A lap információja szerint mindössze negyvenkét pályázat esetében döntöttek úgy a győztesek, hogy nem tartanak igényt a kormány támogatására. Ezek összege a Civil Alap eredeti keretének – 1,8 milliárd forint – valamivel több mint tíz százalékát teszi ki.
Ismeretes, a Mazsihisz februárban a közgyűlése után jelezte, hogy nem hajlandó részt venni a kormány által szervezett holokauszt-emlékév programsorozatán, és a civil pályázati alaptól elnyert támogatásokat sem hívja le, amíg nem teljesülnek a feltételeik. Ezek között szerepelt, hogy állítsák le a józsefvárosi Sorsok Házának, valamint a német megszállási emlékműnek az építését, továbbá távolítsák el a Veritas történelmi intézet éléről Szakály Sándort. A Mazsihisz logikája szerint többen is csatlakoztak a holokauszt-emlékév bojkottjához, közülük 35 szervezet és személy létrehozta a Memento70-et. A civil összefogás a napokban jelentette be önálló pénzgyűjtő kampányának kezdetét. Céljuk, hogy adományokból teremtsék elő a támogatások lemondása nyomán kiesett 210 millió forintot. Állításuk szerint programjaikkal arra szeretnének rámutatni, hogy a magyarországi holokauszt nem a deportálásokkal, nem a gettók és a haláltáborok felállításával, a tömeggyilkosságokkal kezdődött. A tragédia mozgatórugói szerintük olyan, korábban keletkezett téveszmék, előítéletek voltak, amelyek a mai magyar társadalomban is élnek, és nem csupán a zsidó közösséget érintik.
Heisler András, a Mazsihisz elnöke, a Memento70 egyik szóvivője februárban a Népszabadságnak adott interjúban azt nyilatkozta, abnormálisnak tartaná, ha a hetvenedik évfordulón zsidók nélkül emlékezne a kormány a holokauszt áldozataira. A Magyar Nemzet birtokába került sikeres pályázatokat tartalmazó lista alapján azonban ettől nem kell tartani. A Civil Alap támogatására sikerrel pályázó több mint négyszáz győztes közt számos zsidó és nem zsidó szervezet is szerepel.
További részletek a MNO-n olvashatók
Facebook
Twitter
YouTube
RSS