Tizennyolc sérült migránst találtak a boszniai hatóságok a boszniai-horvát határ közelében; a bosznia-hercegovinai ügyészség nyomozást indított az ügyben – közölte a helyi média szerdán. Az Oslobodjenje című boszniai napilap értesülései szerint az eset szerdán éjjel egy órakor történt; ezt később a rendőrség is megerősítette.
A 18 migránst – pakisztániakat és irakiakat – nem egy helyen, hanem a boszniai-horvát határ mentén, több szakaszon találta meg a határőrség. Az illegális határsértőket a Velika Kladuša-i egészségügyi központba szállították. Hatan súlyosabban, 12-en könnyebben sérültek meg – írta a lap. Jasmin Cehic, Velika Kladuša község migránsokkal megbízott koordinátora a sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy a sérült férfiak azt állították, már Horvátországban voltak, amikor a horvát rendőrök feltartóztatták és bántalmazták őket, valamint elvették értékeiket. A horvát belügyminisztérium (MUP) szerdai közleménye szerint Bihács környékén két csoportban, 18 migráns illegálisan akarta átlépni a boszniai-horvát határt, akiket, mint írták: “ezen szándékuktól visszatartottak, de erőszak alkalmazása nélkül”. Mindkét ország rendőrsége vizsgálódik az ügyben. Nemzetközi emberi jogi szervezetek, valamint boszniai és horvát civil szervezetek már korábban is azzal vádolták a horvát rendőröket, hogy rendszeresen erőszakosan léptek fel migránsokkal szemben, és bántalmazzák őket. A horvát hatóságok ezt tagadják. Davor Bozinovic horvát belügyminiszter a sajtónak nyilatkozva korábban kijelentette: “Legtöbbször hamisan vádolják a horvát rendőröket erőszakos fellépéssel, mert azt hiszik, az ilyen vádak segítik majd őket abban, hogy újra bejussanak Horvátországba, és folytathassák útjukat az általuk kiválasztott célországba”. A boszniai belbiztonsági hatóságok szerint idén 10 ezer migráns érkezett az országba. A legtöbb illegális bevándorló és menekült Bihacban és Velika Kladušában van, de a hatóságok szerint a menekültek száma már túllépte a két város befogadóképességének határát.
A Görögországból Macedónián, Szerbián és Magyarországon át Közép-Európa más országaiba vezető, úgynevezett balkáni migrációs útvonal “lezárása” óta a menedékkérők alternatív útvonalon – Bosznia-Hercegovina, Horvátország és Szlovénia érintésével – igyekeznek eljutni Nyugat-Európába. A horvát-boszniai határon mindennaposak a határsértések.
Forrás: MTI; Fotó: AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS