Hernádi Zsolt a Mandineren megjelent írásában vázolta a jelenlegi piaci helyzetet, elmondta, hogy mi szükséges ahhoz, hogy visszatérjenek az alacsony árak, valamint elárulta, hogy miért van “téves” pályán az unió vezetése.
Trump már az első napjaiban meghozott döntései világosság tették, hogy “amerikai olajipar felpörgetése, a klímapolitika újragondolása és a megújuló energiaforrások visszaszorítása mellett azt is jelenti, hogy jönni fog az amerikai cucc” – nem is kevés – írja Hernádi. Az olajvállalat vezérigazgatója szerint egy régóta zajló folyamat felgyorsítására kell felkészülnünk a „vissza, kettes, padlógáz” jegyében. Merthogy – mint írja – évek óta az a trend, hogy emelkedik az amerikai olaj és főleg a cseppfolyósított gáz részaránya a világ energiamixében. Az áru elsődleges felvevőpiaca pedig az Atlanti-óceán innenső partja. A háború kitörése óta Európa az Egyesült Államok legnagyobb lng-vásárlója lett, a járvány előtt a kontinensre érkező cseppfolyós földgáz 21 százaléka származott az USA-ból, a múlt évben már a 48 százaléka. Láthatóan kiszorul az eddig piacvezető energiahordozó, az orosz gáz.
Az Északi Áramlat vezeték felrobbantásával az orosz vezetékes gáz már teret vesztett, a következő cél a keletről behozott lng visszaszorítása lehet. A még Donald Trump elnöksége előtt meghozott új szankciók is ebbe az irányba mutatnak. A nemzetközi helyzet fokozódik – mondaná Virág elvtárs. Kérdés, hogy nekünk hogyan lesz ebben jó
– teszi fel a kérdést Hernádi.
Az EU ismét tévúton jár
Hernádi Zsolt emlékeztet, hogy az Európai Bizottság egyik új terve teljesen leválni az orosz energiahordozókról. A névadó, az energiabiztos Dan Jørgensen ugyanis kerek perec kijelentette: a leválás feltétele, hogy az Európai Unió át tudjon állni az amerikai importra. Hernádi szerint fontos feltenni a kérdést, hogy vajon jó üzlet lenne-e ez nekünk.
Nem arról van szó, hogy Európa versenyképtelenségének éppen az az egyik oka, hogy magasak az energiaárak?
– írja az elnök hozzátéve, hogy konkrétan háromszor annyit kell fizetniük az európai cégeknek, mint az USA-belieknek. Hernádi Zsolt azt a kérdést is felveti, hogy vajon az amerikai olcsóbb lesz, mint az orosz?
A múlt év azt mutatja, hogy nem: a melldöngető Moszkva-ellenes retorika dacára Franciaország, Spanyolország, Olaszország úgy veszi az orosz lng-t, mintha kötelező lenne. Érthető és racionális is a lépés: még mindig az a legolcsóbb. Ki akarná önként lehúzni a saját iparát, gazdaságát az ukrán háborúért? A Jørgensen-terv ennél tovább is megy, EU-s eurómilliárdokat fordítana arra, hogy leépüljön a mostani és felépüljön egy új energia-infrastruktúra, amely fogadókésszé tenné a közösséget az amerikai import felszívására. Ez további szankciókkal és vámokkal kiegészülve satuba szoríthatja a vállalatokat, és utána már nemigen lesz választás. Egyik függőséget cserélnék le a másikra?
– írja.
A megoldás: versenypiac
A MOL elnök-vezérigazgatója írásában leszögezi: nem megoldás az, ha megcsonkítjuk magunkat, és elvágjuk a kőolajszállító Barátság vezetéket. Nem megoldás, ha kiiktatjuk a gázszállító Testvériséget. És nem megoldás a teljes leválás, mert nehezen visszafordítható folyamatokat indít el, és áremelkedéshez vezet. Hernádi szerint jó példa erre, hogy a 320 milliárd köbméternyi EU-s gázfogyasztás töredékét, mintegy 15 milliárd köbmétert szállító ukrán tranzit kiesésének hírére egyből 25 százalékot ugrottak az egyébként is magas európai árak. “A háború borzalmas dolog, és világosan kell jelezni, hogy ez nem elfogadható, de a Jørgensen-terv helyett szuverenitási tervre van szükség. Hogy növekedjen a cselekvési szabadságunk. Egy cső jó, két cső még jobb. Egy beszállító jó, kettő még szuperebb. Ha alacsony árakat akarunk, akkor az Európai Uniónak olyan beszállítókra van szüksége, amelyek nemcsak geopolitikai vihar idején versenyképesek”.
Piaci alapon dőljön el, hogy amerikai lng vagy orosz vezetékes gáz jöjjön. Csak akkor járunk jól, ha verseny dönti el, hosszú távon kik a konfliktus nyertesei és vesztesei. Akkor jön majd el a függetlenség napja
– írja Hernádi Zsolt.
(Mandiner / Kiemelt kép: MTI/PAP/Piotr Polak)
János
2025-01-23 at 14:34
Efffftáásssak (belaim!)❗
Nem csak a gázcsapokat lehet elzárni, hanem a pézcsapokat is. Trump elnök úr rá a bizonyíték.
Ebből bizony szopattyú lesz.
😊😅😂❗
költő
2025-01-23 at 13:08
Ha kevés az olaj, nagy a gáz
Ha túl sok a gáz, ne szalutálj!
Hiába fűtőd, hideg a szuterén
Orosz enerdzsitől sose leszel szuverén…
Királytigris
2025-01-23 at 12:30
Mivel az USA gazdasága bajban van, kénytelenek a gázukat és az olajukat sokkal drágábban az EU-ra sózni. Ha kell erőszakkal. Lásd: Az Északi Áramlat felrobbantását, és az EU-ra erőltetett szankciókat.
Állami terrorizmus közepette nem lehet szabadpiacról beszélni.
Arról már nem is beszélve, hogy Iránt, és Venezeulát nem is engedik a piacra, hogy magasan tartsák az árakat.
Nahát
2025-01-23 at 12:11
Hernádi úr nagyon jól tudja, hogy az Északi Áramlat alig megrongált másik vezetékét rövid időn belül működőképessé lehetne tenni. Ezt Oroszország nyilatkozta, csak erről Hernádi úr is szívesen megfeledkezik. A németekről nem is beszélve. Ők így szeretnek döglődni. Valamint: Trump energia-szükségállapotot hirdetett. Akkor hogyan fog Európába érkezni amerikai LNG szállítmány? Sehogy. Brüsszelnek gratulálhatnak Európa ellenségei, mert kiválóan végzi a munkáját.
Z
2025-01-23 at 12:08
Picike józsika 10:50,melyik kormány vezette be az üzemanyag árstoppot 480 ft nál 2021-ben? Akkor örömödben a bugyidba pisiltél mi, kis kuka. És kik is károgtak emiatt, talán a bazári majom libsevikek az unióban? A németeknél 1,57 röl felnyomták úgy átlagban 1,95 re?
Cuki
2025-01-23 at 11:46
“Az p*csafüst..még Katarból és Algériából is többet importál az EU’
ezek szerint nem:
https://ieefa.org/european-lng-tracker-september-2024-update
Cuki
2025-01-23 at 11:41
Georg
Európa soha nem látott mértékben vásárol orosz gázt 2025-ben
A Kpler árupiaci hírszerző cég által gyűjtött és a POLITICO által elemzett adatokból kiderül, hogy 2025 első 15 napjában az Európai Unió 27 országa 837 300 tonna cseppfolyósított földgázt importált Oroszországból.
Ez rekordmagasságot jelent, a tavalyi év azonos időszakában behozott 760 100 tonnához képest, ami felerősíti az aggodalmakat, hogy a nyugati országok nem tesznek eleget az orosz pénzeszközök megszorításáért, miközben a moszkvai háború a negyedik évébe lép.
– Politico
Jan 16
Cuki
2025-01-23 at 11:38
Kiss Yóska 2025-01-23 at 10:50
“Csak a komcsi magyar kormány fogja a háborúra.”
Ursula: az orosz szállítások leállítása miatt az egekbe szöktek az energiaárak, de a szabadságnak ára van
Cuki
2025-01-23 at 11:34
Georg
Az EU minden eddiginél több orosz LNG-t importál 2024-ben, főként az Északi-sarkvidékről
Míg az EU cseppfolyósított földgáz importja a világ minden tájáról 20 százalékkal csökkent, az Oroszországból érkező szállítások új rekordot döntöttek 2024-ben. Jelenleg egyre nagyobb mennyiségű orosz LNG kerül értékesítésre az azonnali piacon. A kereskedők az olcsóbb orosz LNG-t részesítik előnyben, ahelyett, hogy az Egyesült Államokból vagy máshonnan vásárolnának.
– High North News
Jan 6
Cuki
2025-01-23 at 11:32
Georg 2025-01-23 at 09:57
“F*sznak se hiányoznak a ruszkik a patkány, putyinbérenc Hernádin kívül. ”
De akkor miért vásárolnak?
A francia Total Energies (amiben az állam 20%ban van venne) eppen októberben jelentette be, hogy bővítik a Yamal-t es befektetnek.
A statisztika szerint az orosz LNG fogyasztás növekszik az EU-ban.
De akkor miért vásárolnak?
Kiss Yóska
2025-01-23 at 10:50
Talpra magyar! Igen, az energiaárak már 2020 végén tudták, hogy 22-ben háború lesz, ezért gyorsan elszálltak. Csak a komcsi magyar kormány fogja a háborúra.
Talpra magyar!
2025-01-23 at 10:31
Georg2025-01-23 at 09:57 Szerintem az orosz-ukrán háború minél előbbi beszüntetése és a végleges békeszerződés létrejötte kell az energiaárak csökkenéséhez.
K
2025-01-23 at 10:21
Hernádi Zsolt egy udvarias ember!
Nem említette meg a szar forintot!
Huang
2025-01-23 at 09:58
Minden tankoláskor megszakad a szívem a horrorisztikus árak miatt. Iszonyú megalázó élmény!
Georg
2025-01-23 at 09:57
Cuki
Az p*csafüst..még Katarból és Algériából is többet importál az EU. F*sznak se hiányoznak a ruszkik a patkány, putyinbérenc Hernádin kívül. Trump Elnök is megmondta, hogy az USA fokozni fogja a kitermelést és növelni fogja az exportot az EU felé. De az USA-n kívül is van még jópár ország LNG kapacitásokkal.
Cuki
2025-01-23 at 09:51
Az EU rekordsebességgel zabálja fel az orosz gázt a leállás ellenére
A szankciók bevezetésére irányuló nyomás, a dühöngő háború és a közelgő Trump-elnökség még mindig nem csillapította a blokk orosz gáz iránti szomját.
– Politico
Cuki
2025-01-23 at 09:50
2024-ben a blokk (EU) legalább 16,65 millió tonna LNG-t importált, ami rekordmagasság, amióta Oroszország legnagyobb gyáregységében, a Novatek Yamal LNG-jében 2017 végén megkezdődött a termelés.
A legújabb adatok meghaladják a 2022-ben és 2023-ban regisztrált 15,21 millió tonnát és 15,18 millió tonnát.