Legkevesebb 912 halottjuk és 5385 sérültjük van a hajnali törökországi földrengéseknek – közölte Recep Tayyip Erdoğan török elnök hétfőn, Ankarában, a katasztrófavédelem központjában tartott sajtótájékoztatóján. Közben elindultak a mentőcsapatok az EU és a NATO-tagországok felajánlásaiból. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is segítséget ígért a földrengés sújtotta tartományoknak. Időközben sajnos újabb erős földrengést jelentettek hétfőn Szíriából és Törökország délkeleti részéből, magyar idő szerint fél 12-kor. A szíriai állami média szerint az újabb földmozgások Damaszkuszban történtek. Északnyugat-Szíria tulajdonképpen katasztrófa sújtotta övezetté vált.
Recep Tayyip Erdoğan török államfő arról számolt be, hogy a rengések következtében legalább 2818 épület omlott össze, miközben eddig 2470 embert már kiszabadítottak a romok alól.
A mentési munkálatokban mintegy 9 ezer ember vesz részt, de számuk folyamatosan növekszik
– mondta Erdoğan, hozzátéve, hogy eddig 45 ország ajánlott fel segítséget. Erdoğan beszédében leszögezte: a mostani a legsúlyosabb természeti katasztrófa az 1939-es erzincani földrengés óta, amelyben tízezrek vesztették életüket Kelet-Törökországban.
Szijjártó Péter: Magyarország felajánlotta segítségét a mentésben
Magyarország felajánlotta segítségét a törökországi földrengést követő mentésben, így amennyiben a helyi hatóságok ezt igénylik, akkor ötven fős egység indul azonnal útnak, hogy segítse a túlélők utáni kutatást
– jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető aggodalmát fejezte ki a Törökországból érkező hírekkel kapcsolatban, amelyek szerint több százan vesztették életüket és ezrek sérültek meg a tíz tartományt is megrázó földrengésben.
Törökország, a török nemzet Magyarország és a magyar nemzet barátja. Természetes, hogy ebben a bajban is török barátaink mellett állunk, és segítünk, amiben tudunk
– szögezte le.
A belügyminiszter felvette a kapcsolatot török kollégájával, és Magyarország egy kutatásban és mentésben komoly tapasztalatokat szerzett egységet ajánlott fel
– tette hozzá. Szijjártó Péter arról számolt be, hogy ez az egység már indulásra kész, és amennyiben a törökök jelzik a fogadókészségüket, valamint azt, hogy hol számítanak segítségre, akkor a csapat azonnal útnak indul.
Reméljük, hogy ezek a törekvések sikeresek lesznek, és sikerül elejét venni az áldozatok számának nagy arányú növekedésének, hiszen ilyenkor mindig az a veszély egy-egy nagy földrengés után, hogy a romok alatt lévőket nem tudják időben kimenteni
– mutatott rá.
Magyarország tehát készen áll segíteni, és amennyiben a törökök jelzik az erre vonatkozó készségüket és igényüket, a magyar mentőcsapat azonnal megindul, hogy segítséget nyújtson török barátainknak
– összegzett a miniszter.
A teljes EU és a NATO is megmozdult
Az Európai Unió vezetői, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár támogatásáról biztosította a földrengés sújtotta Törökországot és Szíriát. Az EU közölte: az uniós mentőcsapatok már elindultak a térségbe. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára Twitter-üzenetében szolidaritását fejezte ki és közölte: a szövetségesek támogatást mozgósítanak a földrengés sújtotta Törökországnak.
Teljes szolidaritásukat fejezük ki szövetségesünkkel, Törökországgal a szörnyű földrengést követően
– fogalmazott a NATO-főtitkár, majd hozzátette: felvette a kapcsolatot Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel és Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszterrel. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üzenetében az EU teljes szolidaritását fejezte ki Törökország és Szíria lakosságával. Közölte: Európa támogatása már úton van a térségbe.
Az EU készen áll arra, hogy további segítséget nyújtson
– tette hozzá az uniós bizottság elnöke. Charles Michel, a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke üzenetében részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, a sérülteknek mielőbbi felépülést kívánt, végezetül az Európai Unió szolidaritását fejezte ki. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke üzenetében hangsúlyozta: Európa Törökország és Szíria népe mellett áll ezekben a nehéz pillanatokban. Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője azt írta: az EU kész segíteni, és együtt érez Törökország és Szíria népével. Janez Lenarcic válságkezelésért felelős uniós biztos Twitter-üzenetében azt közölte: a reggeli földrengést követően az Európai Unió aktiválta az uniós polgári védelmi mechanizmust, sürgősségi koordinációs központján keresztül pedig összehangolja az Európából érkező mentőcsapatok kiküldését.
Hollandia és Románia mentőegységei már úton vannak
– tette hozzá az uniós biztos. Mark Rutte holland kormányfő üzenetében közölte: részvétét fejezte ki Recep Tayyip Erdoğan török elnöknek, valamint tájékoztatott, hogy a holland kutató- és mentőcsapat már hétfőn elutazik a földrengés sújtotta régióba. Alexander De Croo belga miniszterelnök részvétét fejezte ki a törökországi és szíriai halálos és katasztrofális földrengés áldozatai családjainak. Közölte: az illetékes belga hatóság értékeli a helyzetet, és megvizsgálja a lehetséges segítségnyújtás módjait.
Közben újabb földrengéseket észleltek
Újabb erős földrengést jelentettek hétfőn Szíriából és Törökország délkeleti részéből. Az Európai Földközi-tengeri Szeizmológiai Intézet (EMSC) azt közölte, hogy Törökország középső részén 7,7-es magnitúdójú földrengést észlelt magyar idő szerint fél 12-kor. Az isztambuli Kandilli szeizmológiai állomás 7,5 erősségű rengésről tett bejelentést, a földrengés epicentruma ezúttal Kahramanmaras tartomány volt.
Az eredetileg a szíriai polgárháború eseményeit nyomon követő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) vezetője, Rámi Abdel-Rahmán azt közölte, félő, hogy a katasztrófavédelem nem tud elegendő egységet kiállítani a mentési munkálatokra. A SANA szíriai állami hírügynökség azt jelentette, hogy 48 órára leállítják az északnyugati Tartúsz tartományban lévő Bánjász olajfinomítót. Szíriai lázadók ellenőrizte térségében a “fehérsisakosok” néven is ismert, nem hivatalos Szíriai Polgári Védelem (SCD) azt közölte, hogy több mint 221 halott mellett legkevesebb 600 súlyos sérültről is tudnak Aleppó és Idlíb térségében.
Északnyugat-Szíria katasztrófa sújtotta övezetté vált
– jelentette ki az SCD egyik munkatársa a sajtónak. Hamíd al-Kutáni, a szervezet idlíbi munkatársa azt mondta, a kórházak zsúfolásig tele vannak sérültekkel. Helyszíni beszámolók szerint az emberek kézzel próbálják eltakarítani a romokat, hogy kimentsék az alattuk rekedteket.
Mint ismert, több erős földrengés rázta meg hétfőre virradóan Törökország délkeleti és Szíria északi részét. A legnagyobb rengés a Richter-skála szerinti 7,8-as erősséget is elérte. A földmozgásnak Törökországban és Szíriában is több száz halálos áldozata és több ezer sérülje van.
Forrás: MTI, PS-hírösszefoglaló; Vezető kép: MTI/EPA/Refik Tekin
Facebook
Twitter
YouTube
RSS