Úgy tűnik, az ellenzéki pártok közül nem mindegyiknek sikerült még megértenie, miről is szól augusztus 20-a, még annak ellenére sem, hogy a magyar emberek többségének nem is kérdés, hogy nemzetünk számára milyen fontos jelentőséggel bír ez a nap. A szocialisták után most éppen a manópártocska próbált meg néhány magvas gondolatot megfogalmazni arról, hogy miről is kell(ene) szólnia, a Párbeszéd ugyanis a Föld megmentéséért (is) aggódik Magyaroroszág születésnapján. A Szabó Tímea-pártnak – elnézést, a Párbeszédnek – ezúttal sem sikerült úgy leírnia néhány sort, hogy abban Orbán Viktor neve ne szerepeljen.
A Párbeszéd közleményben tudatta, hogy szerintük augusztus 20-ról a legtöbb embernek elsősorban – a most elmaradó – tűzijáték jut eszébe.
Ami sokaknak szomorú, a bolygónak (és a kutyatartóknak) megnyugvás. Kevesen tudják, de egy-egy tűzijáték a zajszennyezés mellett elég sok, súlyosan mérgező és/vagy környezetszennyező alapanyagot bocsát ki a levegőbe. A tűzijátékok környezeti hatásairól sajnos idehaza nemigen hallani, pedig mindannyiunk egészségéről van szó, és nincs egy plusz bolygónk, amelyet milliárdos ünnepi rongyrázáskor elővehetünk
– írta a Párbeszéd az államalapítás ünnepén, ami egyébként szerintük is az, ennek ellenére azért nem árt végiggondolni néhány dolgot. A manópárt közlése szerint ez a nap kiváló alkalom arra, hogy végiggondoljuk – itt és most, a XXI. században –, mi is a dolga az államnak, és főként: mi a szerepe azoknak, akik az államot irányítják, vezetik. Nos, ha esetleg valaki önmagától nem jönne rá, ők megmondják a tutit:
alapvetően két mintát láthatunk: vannak, akik úgy gondolják, az államnak és a vezetésnek az a dolga, hogy uralkodjon az emberek felett. Náluk a kulcsszavak a hatalom, az irányítás, a vezénylés. Mások úgy vélik, az államnak, a vezetésnek az a feladata, hogy segítse, szolgálja az állampolgárokat. Itt a kulcsszavak a demokrácia, a részvétel, a bevonás.
A Párbeszéd szerint egy korszerű állam a “közösségről” szól. Mint írják,
arról, hogy minél több dolgot közösen gondoljunk végig, közösen vitassunk meg és közösen döntsünk. A korszerű államban nem az egymásfelettiségben kell gondolkodni, hanem az egymásmellettiségben. Hiszen akkor működik jól az állam, ha az emberek “részvényesnek”, “tulajdonosnak” érzik magukat. Így az állam nem elérhetetlen, és a döntéseket nem felülről “osztják”, hanem közös a munka, közös a felelősség, ahogyan közös a nyereség is.
Ennyi feszültségfokozás után pedig mi is jöhetne más, mint a “katarzis”: egy jó orbánviktorozás. Mert bizony Szabó Tímeáék meggyőződése az, hogy “Orbán Viktor mintha módszeresen tekerné vissza a történelem kerekeit. Várba költözik, kegyenceket hizlal, hűbéri rendszert épít – a dolgozó emberekre pedig jogfosztott szolgákként tekint.” Azt pedig, hogy mindezt mire alapozzák, egyelőre balladai homály fedi, vélhetően ők maguk sem tudják. Az viszont mégiscsak egyfajta szegénységi bizonyítvány róluk, hogy ennyit sikerült kipréselniük magukból Magyarország születésnapján – még akkor is, ha ellenzéki pártként aposztrofálják magukat.
Forrás: MTI/PS; Kiemelt kép: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS