120 igen szavazattal, 57 nem ellenében és 1 tartózkodás mellett az Országgyűlés elfogadta az új kata-szabályt. Szeptembertől 18 millió forintos bevételi értékhatárig alkalmazható a kata, ugyanakkor a jövőben az adózási formát csak a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, termékeket értékesítő egyéni vállalkozók választhatják. Az ellenzéki képviselők a javaslat teljes visszavonását kérték.
Akik nem kívánnak élni az új kata lehetőségével, választhatják az átalányadóra váltást is. Ezeknek a vállalkozóknak több idejük lesz az átállásra: október 31-ig jelenthetik be az átalányadó választását. A tételes adó mértéke továbbra is havi 50 ezer forint, megszűnik azonban az a lehetőség, hogy 75 ezer forint befizetésével az ellátási alap is emelkedik. Az adózási formát a jövőben csak egyéni vállalkozók választhatják.
A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az új szabályozásra azért van szükség, mert a beérkező adatok és a kamarai visszajelzések alapján egyes munkaadók katás jogviszonyba kényszerítették munkavállalóikat, amivel az államkasszát, a munkavállalókat és a tisztességes adózókat is megkárosították.
Az új kata megszünteti a visszaéléseket, emellett kedvezőbb feltételeket kínál a lakosságnak értékesítő legkisebb vállalkozóknak
– közölte a tárca.
Az ellenzéki képviselők egymástól véve át a szót kommentálták a javaslatot, érdemi meglátás, javaslat ugyanakkor annál kevesebb volt a hozzászólások között. A momentumos Szabó Szabolcs arról beszélt, hogy a kormány a művészek utolsó menedékét dönti romba. Szabó Rebeka, a 0 százalékos Párbeszéd új társelnöke “ostoba marhaságnak” nevezte a javaslatot. Tordai Bence a második felszólalásában azt mondta, a kormány célja, hogy “azokat üssék,” akik eddig a kormánytól nem függő vállalkozóként túl “sok borsot törtek a Fidesz orra alá”. Meglátását azzal indokolta, hogy az ő választókerületében van a legtöbb egyéni vállalkozó, vagyis direkt az ő választóira szabták az új kata-törvényt.
Kocsis Máté kijelentette, hogy a kormánypártok nem vesznek részt az egyre durvább személyeskedésben, erre nem reagálnak.
Az itt felszólaló ellenzéki képviselők ki vannak hangosítva az általuk összehívott tüntetésen, és valószínűleg van egy verseny, hogy ki kapja a nagyobb tapsot, ennek köszönhető most a sok felszólalás
– mondta. Hozzátette: mindegy, mit csinál a kormány, az ellenzék úgyis tiltakozik.
Vezető kép: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS