Az ukrán parlament keddi zárt ülésén elfogadta a Donyeck és Luhanszk megye egyes területeinek különleges státusáról szóló, Petro Porosenko államfő által benyújtott törvényjavaslatot. Ezt megelőzően a szakadár Donyecki Népköztársaság egyik vezetője elutasította az ukrán államfő javaslatát.
Az elnöki előterjesztést az ülésről közösségi portálokon keresztül kiszivárogtatott információk szerint a 450 fős törvényhozás 277 képviselője támogatta. Oleh Tyahnibok, a nacionalista Szabadság párt elnöke közölte, hogy frakciója egyhangúlag elutasította az előterjesztést.
A törvényjavaslat három évre biztosít különleges státust, vagyis a központi vezetéstől független önkormányzást és ehhez kapcsolódóan különleges jogokat Donyeck és Luhanszk megye azon régiójának, amelyre jelenleg kiterjed a Kijev által az oroszbarát szakadárok ellen indított “terrorellenes hadművelet”. A javaslat a különleges státus megteremtése érdekében rendkívüli helyhatósági választások megtartásáról rendelkezik a régióban. A dokumentum szavatolja “az orosz és minden más nyelv” szabad használatát a magán és a hivatalos életben, továbbá amnesztiában részesíti a két megyében történt “események résztvevőit”. Az oroszbarát szakadárok így mentesülnének mindenféle büntetőjogi és egyéb felelősségre vonás alól.
A donyecki szakadárok elutasították Porosenko javaslatát a Donyec-medence jogállásáról
Andrij Purgin, a magát önhatalmúlag kikiáltott államalakulat “miniszterelnök-helyettese” a Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy a Petro Porosenko által hétfőn előterjesztett törvényjavaslat Ukrajnára vonatkozik, a Donyecki Népköztársaság törvényeit pedig saját parlamentje alkotja. Úgy fogalmazott, hogy Porosenko javaslata a jövőbeni tárgyalások “érintkezési pontja” lehet, de ennél nem több.
Ihor Plotnickij, a másik kelet-ukrajnai szakadár terület, az ugyancsak önhatalmúlag kikiáltott Luhanszki Népköztársaság miniszterelnöke viszont azt mondta az orosz hírügynökségnek, hogy a Donyec-medence státusáról szóló törvényjavaslat általában véve megfelel a luhanszki és a donyecki szakadárok tárgyalási pozíciójának, amelyet még a szeptember 5-i minszki tűzszüneti megállapodás előtt határoztak meg.
“Ezért – ha van is sok nem tisztázott kérdés – elmondható, hogy megjelent az első esély a békés rendezés előtt” – fogalmazott Plotnickij.
MTI / Fotó: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS