A választás előtti napokban az MSZP-ben továbbra is arra számítanak, hogy legalább húszszázalékos eredményt érnek el a Párbeszéddel közösen, így fel sem merül, hogy a szövetség nem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges tíz százalékot – közölte elnökségi forrásaira hivatkozva a Magyar Idők. A magabiztosság hangoztatása mellett azonban kritikus megjegyzéseket is lehet hallani, ebben elismerték: a pártnak várhatóan kevesebb képviselője lesz a következő Országgyűlésben a jelenlegi huszonnyolchoz képest, ami „nem egy sikertörténet”.
Bár korábban maga Molnár Gyula is közölte, hogy ha nem sikerül a kormányváltás, úgy lemond elnöki tisztéről, mára viszont ez kifejezett elvárásként fogalmazódott meg a pártban Molnár felé, aki már vasárnap, a választás estéjén bejelentheti távozását. Az MSZP egyébként számos belső kutatást végeztetett különböző cégekkel, ezek eredményei alapján a pártban számolnak azzal, hogy viszonylag magas részvétel esetén az LMP mellett Gyurcsány Ferencék is kieshetnek a parlamentből. Bár a DK az egyik legstabilabb szavazóbázissal rendelkezik, az a legkevésbé bővíthető, a felmérések szerint így hetven százalék körüli részvételi arány szinte biztosan azt eredményezi, hogy Gyurcsányék nem jutnak be a következő Országgyűlésbe – magyarázták az MSZP elnökségében. Ennek nem örülnének az MSZP-ben, ugyanakkor ez azt is jelenthetné, hogy a párt visszaszerezné dominanciáját a baloldalon.
Még tanakodnak, hogy mi legyen, ha esetleg nyernek
Gyurcsány Ferenc ugyanakkor bizakodónak tűnik. Tegnap ismertetett javaslata szerint, ha a baloldali pártok nyernek a választáson, akkor már másnap el kell kezdeniük tárgyalniuk a koalíciókötésről, az egyeztetéseket pedig a legtöbb listás mandátumot szerző pártnak kell vezetnie. Arra az esetre, ha az ellenzék csak a Jobbikkal együtt szerez többséget, a DK elnöke egyik párthoz sem kötődő szakértői kormányt és miniszterelnököt javasol. Az ellenzéki pártok közül egyesek új választási törvényt fogadnának el, majd előre hozott választást írnának ki, míg mások megtartanák a hatalmat.
Karácsony Gergely maga lenne miniszterelnök, ha a baloldalnak lesz többsége, Szél Bernadett azt közölte, hogy az LMP az egyetlen oligarchamentes alakulat, Szigetvári Viktor Együtt-elnök szerint viszont az LMP elvetette a koalíciós kormányzás lehetőségét. Nem úgy Fekete-Győr András, a Momentum elnöke, aki benne lenne a koalíciós tárgyalásokban, és olyan minimumokat határozna meg, mint az új választójogi törvény és az elszámoltatás.
forrás: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS