Mindig nehéz volt Magyarországon középen állni, most ismét a „vagy velünk, vagy ellenünk” gondolkodás érvényesül, ami inkább a Rákosi-időkre volt jellemző – mondta a hvg.hu-nak Nick Thorpe, a BBC Budapesten élő tudósítója.
Első otthonom otthagyja Európát, a második pedig eltávolodik az európai értékektől
– mondta Nick Thorpe, a BBC Angliában született, 32 éve Budapesten élő, 58 éves közép-európai tudósítója.
Arra a kérdésre, hogy miért Magyarországot választotta 1986-ban, Nick Thorpe elmondta, hogy ismerte Erdély Miklós avantgárd művészt, és az ő családja fogadta be.
Nem akartam használni a telefonjukat, nehogy bajba sodorjam őket, ezért a ház előtti fülkéből telefonálgattam. Minden cikkem exkluzív volt, hiszen én voltam az egyetlen itt tartózkodó nyugati tudósító. Első forrásaim olyan újságírók voltak, akik sok mindent tudtak, de persze mindent nem írhattak le. Sok mindent megosztottak velem, hogy ezek az információk valahogy napvilágot láthassanak
– nyilatkozta a hvg.hu-nak.
Nick Thorpe elmondta, hogy egyhónapos vízumokkal élt Budapesten, miközben külsőzött a BBC-nek. Ezt hamar megunták a hatóságok, és 24 órás ultimátumot kapott: vagy felmutatja a kinevezési papírját, vagy el kell hagynia az országot.
Küldtem egy telexet a BBC-nek, és 18 órával később megkaptam a kinevezésről szóló választ. Az MSZMP KB így komoly lökést adott a pályámhoz, a BBC magától ugyanis valószínűleg csak sokkal később nevezett volna ki.
Berecz Jánossal való nézeteltérésére is rákérdezett a hvg.hu újságírója. Nick Thorpe elmondta, hogy a párt hozzá hű írószövetséget akart létrehozni, hogy marginalizálja az eredetit, az írók viszont lojálisak maradtak. Tudósításai miatt megtámadták a Népszabadságban, majd behívták a külügybe is. Közölték vele, hogy bajuk van a munkájával, de ennek ellenére azt elismerték, hogy pontosan írta le az eseményeket, viszont hozzátették azt is, hogy szerintük a külföldi tudósítók feladata, hogy a nemzetközi közvéleményt tájékoztassák, a BBC magyar nyelvű szolgálata viszont beleavatkozott a magyar belügyekbe, mert a beszámolói hatással vannak az írókra. Nick Thorpe erre közölte, hogy ha a beszámolók következményeivel van bajuk, az már nem az ő felelőssége. Erről a beszélgetésről beszámolt a brit nagykövetnek is, aki közölte is vele, hogy ha őt kiutasítják, akkor nekik is ezt kell majd tennünk a Népszabadság londoni tudósítójával.
Mindig nehéz volt Magyarországon középen állni, most ismét a „vagy velünk, vagy ellenünk” gondolkodás érvényesül, ami inkább a Rákosi-időkre volt jellemző. Magyarország továbbra is nagyszerű ország, szeretem a magyarokat, és mindig itthon éreztem magam. Inkább a magyar kollégák iránt aggódom, akik folytatják az oknyomozást.
Nick Thorpe menekültekről szóló könyvében nem kíméli az Orbán-kormány politikáját. Abban bízik, hogy mivel íróként nagyobb szabadsággal írhat, az olvasók így jobban megértik a véleményét. Úgy véli, a Fidesz kinyitotta Pandora szelencéjét.
Szeretnék maradni, ez az ország az otthonom, megtanultam magyarul, a család teljesen kétnyelvű. És abban is bízom, ha kritikusan számolok be az éppen hatalmon lévő kormány tevékenységéről, akkor azzal valami hasznosat tehetek. Sokáig nagyon boldog voltam itt, mint újságíró. De nagyon nehéz olyan országban élni, ahol növekvőben van az idegengyűlölet
– nyilatkozta a hvg.hu-nak a BBC tudósítója.
Forrás: hvg.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS