Családi hátterük rendezett. Lakcímük ellenőrizhető. Jelenleg mindhárman tanulók. És előre kitervelten, szándékegységben, rövid idő alatt több sértett sérelmére élet és testi épség elleni fenyegetéssel elkövetett rablás gyanúsítottjai. Letartóztatásuk nem indokolt. Hazamehettek – írja a Népszabadság.
A három barátnak, Cs. Bélának, K. Dánielnek és M. Márknak pénzre volt szüksége, és úgy gondolták, rablással tehetnek szert a legkönnyebben egy kis elverni valóra. Június 6-án pénteken, Budafokon találkoztak, majd rablónak öltözve gyalogosan indultak zsákmányszerző portyára.
Előbb egy padon ülő két lányt és egy fiút fenyegettek meg: „kénytelenek lesznek elővenni a késeiket, ha nem adják át önként az értékeiket”. A közvetlen életveszélyben érző sértettek engedelmeskedtek. A barátok néhány perc alatt összesen 78 ezer forint készpénzzel és egy mobiltelefonnal gazdagodtak. Felajzotta őket a siker, ezért az első támadás helyszínétől alig 200 méterre újra lecsaptak. Három srácot néztek ki maguknak, szurkálással megfenyegették őket is, majd a menekülők egyikét elkapták, megrugdosták, majd elvették a pénztárcáját és a telefonját.
Az áldozatok személyleírása alapján elfogták őket, ám csak Cs. Béla tett vallomást. A rendőrség a bűncselekmény súlyosságára tekintettel (öttől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett cselekményről van szó) kérte az ügyészséget, indítványozza a gyanúsítottak előzetesbe helyezését. Az ügyészség ezt meg is tette, a bíróság azonban elégségesnek tartotta a házi őrizet elrendelését.
A bíró szerint nem áll fenn annak a veszélye, hogy szabadlábon hagyásuk esetén a rabló trió tagjai megkísérelnék befolyásolni, vagy megfélemlíteni a tanúkat (esetünkben az általuk kirabolt fiatalokat). A bíró ugyanakkor a gyanúsítottak rendezett családi körülményei, ellenőrizhető lakcíme és tanulói jogviszonyuk ellenére azt nem tartotta kizártnak, hogy a fiatal rablók megszökjenek, vagy elrejtőzzenek a hatóságok elől. Sőt, a bűnismétlés lehetőségével is számolni lehet – a házi őrizetet elrendelő döntés szerint. Tehát rabolni, lehet, hogy rabolnának, de biztosan nem bántanák azokat, akiket egyszer már megtámadtak, megfenyegettek és kiraboltak. A lap információja szerint a Fővárosi Főügyészség nem osztja az első fokú bíróság álláspontját és megfellebbezte a házi őrizetet elrendelő döntést.
A Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője a Népszabadságnak küldött válaszlevelében rámutatott: a bíróságnak mindig azt a kényszerintézkedést kell alkalmaznia, amellyel még az eljárás sikere biztosítható. Az előzetes letartóztatás elrendelésére csak akkor kerülhet sor, ha az elkerülhetetlenül szükséges. Ilyen volt – legalábbis a bíróság döntése szerint – annak az állítólag hajléktalan nőnek az esete, aki a Kossuth téren trágár szavakkal illette, és többször leköpte Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét. Ő nem rabolt ki senkit, nem fenyegetett késeléssel meg senkit. De nem is voltak rendezettek a családi körülményei, így pedig fennállt a veszélye, hogy eltűnik, és ezzel meghiúsítja az eljárást.
A Népszabadság levonta a tanulságot: a jogkövető polgárnak nem árt tudni: ha van lakása, munkahelye, rendezett körülmények között él, akár kést is ragadhat, nem rakják előzetesbe. De ha mindezek nincsenek meg neki, ne is köpködjön.
A teljes cikk a NOL.hu-n olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS