A vezérigazgató szerint hatalmas teljesítmény, hogy egy év alatt két koronavírus-vakcina is megkapta az amerikai engedélyeket, ezt egy évvel ezelőtt senki sem gondolta volna. Az idei évtől azt várja a Richter vezetője, hogy tavasszal visszatérhetünk egy normálisabb, de a korábbival nem teljesen azonos kerékvágásba társadalmi, gazdasági szempontból egyaránt.
Orbán Gábor szerint a gyógyszeripar védettebb a konjunktúraciklusokkal szemben, azonban a Richtert sem kerülte el a válság, extra alkalmazkodást és figyelmet igényelt a helyzet. Úgy fogalmazott, az egyik nagy kihívás volt, hogy üzletmenet és a gyógyszerellátás folyamatosságához szükséges munkavállalói létszámot biztosítani tudja a vállalat, a készárukészletek olyan magas szinten voltak, amire a vállalat 120 éves történetében nem volt példa.
A korlátozások miatt csökkent az orvoslátogatások száma és a marketingtevékenység is korlátok közé lett szorítva, a klinikai vizsgálatok előrehaladási üteme pedig lassult”
– mondta.
Orbán szerint a járvány elleni harcban vállalata, a Richter is bekapcsolódott, a leglátványosabb eredményként a remdesivir antivirális szer fejlesztésével és szintézisével érték el. Tájékoztatása szerint a szintézis 5 hónap alatt megtörtént és szeptemberre elő tudták állítani a készítményt. 27 ezer fiolát gyártott le első körben az őszi hónapokban belőle a Richter, ami közel 2500 beteg kezelésére elegendő. A klinikai vizsgálatok szerint azon betegeknél, akik megkapták, jelentősen rövidült a gyógyulás időtartama. A vakcinával kapcsolatos kérdésre Orbán Gábor kijelentette, senki sem gondolta volna egy évvel ezelőtt, hogy ilyen rövid időn belül ki lehet fejleszteni és engedélyeztetni.
Óriási dolog, hogy 2020-ban két amerikai vakcina is engedélyt kapott a gyógyszerfelügyelettől és a küszöbön a Johnson & Johnson és az AstraZeneca vakcinájának engedélyeztetése is. Ehhez kellett egy nagyon korai felismerés a gyógyszergyártók körében, egy olyan alapkutatásból származó tudás, amire építkezni lehetett és kellett a szabályozó hatóságoktól a megváltozott munkamódszer. Soha nem volt még olyan járvány, amit a vakcina megtalálása és a tömeges oltás állított volna meg a tetőpontján”
– közölte. Orbán Gábor szerint 2021-től tavasszal visszatérhetünk egy normálisabb, “de a korábbival nem teljesen azonos kerékvágásba társadalmi, gazdasági szempontból egyaránt”.
El kell gondolkodni azon, mit érdemes 2020 tanulságai közül hosszú távra megtartani”
– fogalmazott.
Forrás: Index, Portfólió, kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS