Állásfoglalást fogalmazott meg és terjesztett az Európai Parlament (EP) elé Barbara Spinelli olasz EP képviselő, akinek neve a Magyarországot folyamatosan támadó LIBE bizottságból vált ismertté itthon. A baloldali politikus ezúttal arra tett javaslatot, hogy hozzanak létre egy uniós médiamegfigyelő központot, amelynek az lenne a feladata, hogy folyamatosan figyelje a tagállamok médiaviszonyait és közbeavatkozzon, ha úgy ítéli meg, hogy veszélybe kerül a sajtószabadság.
A Barbara Spinelli által jegyzett nem jogalkotási állásfoglalást 488 szavazattal 43 ellenében 114 tartózkodás mellett fogadták el. Ennek szövegében az áll, hogy EP felkéri a Bizottságot, hogy az uniós költségvetésen belül biztosítsa a támogatást a tömegtájékoztatás sokszínűségét és szabadságát megfigyelő központ létrehozására. Továbbá szülessen a média sokszínűségét fenyegető kockázatok értékelését szolgáló mechanizmus.
A tagállamoknak az újságíró szervezetekkel együttműködve létre kellene hoznia egy független és pártatlan szabályozói szervet, amely nemzeti szinten foglalkozik az újságírókkal szembeni erőszak és fenyegetések figyelésével, dokumentálásával és bejelentésével.
A fenyegetett újságíróknak az öncenzúra elkerülése érdekében megfelelő jogi védelmet is kellene biztosítani.
Az állásfoglalás olyan közösségi médiajelenségekre is kitér, mint az online zaklatás, internetes pedofília, gyermekek szexuális kihasználása, illetve az álhírterjesztés. A jelentés szerint ezek a jelenségek egyre aggasztóbb méretet öltenek, ezért ki kell dolgozni olyan jogszabályokat, amelyek az emberi méltóságot egyértelműen sértő tartalmak felfedezésére, jelzésére és a közösségi médiából történő eltávolítására irányulnak.
Az álhírek tekintetében az Európai Bizottságnak megküldött anyag az objektív tájékoztatás elősegítése érdekében bátorítja a közösségi médiát üzemeltető vállalatokat és az online platformokat olyan eszközök kifejlesztésére, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára az álhírek jelzését és megjelölését.
A jelentésnek, ha úgy vesszük kifejezetten hasznos eleme lehet az oknyomozó újságírói munka segítése anyagi forrásokkal, valamint tényfeltáró, oknyomozó újságírók és médiumok megvédése az elhallgattatásuk vagy megfélemlítésük céljából indított perektől.
Hazánk szempontjából azért aggasztó mégis, hogy éppen Barbara Spinneli jegyzi a sajtószabadság uniós elősegítése céljából javasolt intézkedéseket, mert éppen az olasz európai parlamenti képviselő volt az egyike azoknak, aki az EP alkotmányügyi bizottságának jelentésébe belevetette, hogy Magyarországgal szemben indokolt lenne a 7-es cikkely alkalmazása, mivel hazánkban veszélyeztetik az alkotmányos rendszer működését, az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlenségét, illetve a sajtószabadságot.
Vezető kép: Európai Parlament
Facebook
Twitter
YouTube
RSS