Az Egyesült Államokban létezik egy olyan törvény (Title 42, vagyis negyvenkettes cikkely), amelynek értelmében kitoloncolhatják azokat a migránsokat, amelyek olyan országból érkeznek, ahol fertőző betegségek vannak jelen. Jelen esetben a Covid-19-ről van szó. Tavaly Donald Trumpék is erre a törvényre hivatkozva kezelték az illegális bevándorlást. Az eljárást még a Biden-adminisztráció is folytatja (egyelőre), ezért egyes Soros-szervezetek pert indítottak a Fehér Ház ellen. Ilyen szervezet az American Civil Liberties Union (ACLU) is.
Az NGO többedmagával egy hónapnyi szüneteltetés után folytatni kívánja a Fehér Ház elleni peres eljárását, ugyanis nem tetszik nekik, hogy a Biden-adminisztráció használja a negyvenkettes cikkelyt a kitoloncolásokra.
Egyértelmű, hogy a negyvenkettes cikkelyt nem szüntetik meg, azért azonnali hatállyal intézkedünk
– jelentette ki Lee Gelernt, az ACLU bevándorlással foglalkozó projektjének igazgatóhelyettese. Elmondása szerint a Biden-adminisztráció időt kért a Trump-kormány által a menekültügyi eljárásban okozott károk helyreállítására, de ennek immár hét hónapja, és ez szerintük több mint elegendő idő. A perben az ACLU mellett olyan szervezetek is részt vesznek, mint a Center for Gender & Refugee Studies, az Oxfam vagy a Refugee and Immigrant Center for Education and Legal Services (Raices).
A kormány úgy dönt, hogy politikai fogolyként kezeli a menekülteket, ezért alig várjuk, hogy visszatérjünk a bíróságra, hogy végleg megszüntessük a 42-es cikkelyt a családok érdekében
– mondta Noah Gottschalk, az Oxfam America globális politikai vezetője. Idén az amerikai–mexikói határon nagyjából kétszázharmincegyezer illegálisan belépő családot fogtak el a hatóságok, közülük mintegy hetvenezret visszatoloncoltak. Az adatok szerint január óta egymillió migráns jutott be az Egyesült Államokba.
A pert elindító szervezetek közül az ACLU és az Oxfam is Soros György amerikai tőzsdespekuláns kifizetési listáján szerepel. A Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) honlapján található adatbázis szerint az ACLU 2018-ban és 2016-ban is hetvenötezer dollárt (22,3 millió forint) kapott. Az OSF a szervezet Maryland államban működő kirendeltségét támogatja kiemelkedően, 2016 és 2019 között összesen hétszáztizenötezer Soros-dollárral (213,3 millió forint) lettek gazdagabbak. Az Oxfam pedig igazán nem panaszkodhat, ugyanis csak 2019-ben közel 1 millió dollárt (298,2 millió forint) tudtak szerezni a Soros-alapítványtól – írja a 888.hu.
Forrás: 888.hu; Fotó: MTI/AP/Marco Ugarte
Facebook
Twitter
YouTube
RSS