A V4-ek az egyetlen országcsoport az EU-ban, amely egységesen fogalmazta meg az álláspontját az Európai Unió 2021–2027-es költségvetéséről. A magyar álláspont szerint nagyobb uniós büdzsére van szükség, és a kohéziós politika nem áldozható fel az Európai Bizottság migránsokkal kapcsolatos világképe miatt. A visegrádiak az eddig csak fejlett államoknak elérhető forrásokból is részt akarnak kapni.
Takács Szabolcs uniós ügyekért felelős államtitkár elmondta a Magyar Időknek, hogy a V4-es országokkal és az osztrák EU-elnökséggel is folyamatos az egyeztetés a 2021–2027-es költségvetésről. Az Európai Bizottság május elején hozta nyilvánosságra a tervezett uniós költségvetés javaslatát, amelyet 37 szektorális jogszabály-tervezet követett, de a tagállamok egymással és az EB-vel is vitában állnak. Az egyik vita a büdzsé méretéről szól, ugyanis 5-6 tagállam nem akarja megemelni a befizetését, 22 ország vezetése viszont hajlandó lenne erre, hogy a britek kilépésével is ugyanakkora maradjon a költségvetés. Utóbbiak közé tartozik Magyarország is.
Magyarország nem ért egyet a tervezettel atekintetben sem, hogy jelentős pénzeket vonna el a kohéziós és az agrárpolitikától, illetve a vidékfejlesztéstől. Ez rajtunk kívül is számos tagállam érdekeit sértené. A migrációs válság kezelése ügyében is problémás a tervezet az államtitkár szerint, mert abban visszaköszön a bizottság migrációval kapcsolatos eszmeisége. Magyarország elfogadhatatlannak tartja, hogy a kohéziós pénzekből finanszírozzuk a migránsok integrációját, miközben még a migránsok elosztásáról sincs döntés. A kohéziós pénzekből továbbra is a kevésbé fejlett régiók támogatását szorgalmazzuk, a migrációnak pedig külön fejezetet szeretnénk a költségvetésben. Takács Szabolcs hangsúlyozta, hogy ha van európai szolidaritás, akkor a schengeni határ védelmének költségét Magyarországnak is meg kéne kapnia, ahogy azt megtérítették Bulgáriának, Görögországnak, Spanyolországnak vagy Olaszországnak. Hozzátette, hogy hazánk határvédelmi erőfeszítéseinek egy részét és annak támogatását már jogosnak ismerte el a brüsszeli testület.
Junckerék még a mandátumuk lejárta előtt áterőszakolnák a tervezetüket
Az államtitkár fontos célként jelölte meg a tagállami gazdaságok digitális átállását, amelynek meg kell jelennie az uniós költségvetésben is. Felhívta a figyelmet, hogy a V4-ek egységesen fogalmazták meg az álláspontjukat:
Szeretnénk mi is arányosan részesedni a technológiai kutatásokra, az innovációra fókuszáló programokból is, hogy ne csak a fejlett nyugati tagállamok kapjanak ilyen forrásokat.
Az Európai Bizottság szeretné még ebben a ciklusban elfogadni a 2021–27-es költségvetést, azonban a tagállamok nem siettetik a dolgot. Takács Szabolcs hozzátette, hogy demokratikus megközelítés szempontjából is tisztességesebb lenne, ha már az új összetételű, 2019–24 között hivatalban leendő Európai Bizottsággal és Európai Parlamenttel állapodnának meg a tagállamok.
forrás: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS