Az Afganisztánt uraló tálibok a levegőbe leadott lövésekkel oszlattak fel kedden több tüntetést az ország különböző helyein, és őrizetbe vettek több újságírót, aki tudósított demonstrációról – közölték szemtanúk és afgán médiumok. Egy orvos beszámolója szerint a nyugat-afganisztáni Herát nagyvárosban megtartott demonstráción két tüntetőt lelőttek, másik nyolcat pedig megsebesítettek.
Kabulban az egyik tüntetést a pakisztáni nagykövetség elé szervezték, elítélendő, hogy – amint a demonstrálók állították – Pakisztán beleavatkozik az ország belügyeibe, nevezetesen, hogy támogatja a Pandzssir-völgyi ellenállók elleni tálib offenzívát. A tüntetők – főleg nők – éltették az ellenállókat, és halált kiáltottak Pakisztánra. Az internetre feltöltött néhány videofelvétel tanúsága szerint a levegőbe leadott lövésektől sok tüntető futva menekült a helyszínről.
Pakisztán szoros kapcsolatban áll a tálibokkal, és most azzal vádolják sokan – főleg az elűzött kabuli kormány tisztségviselői közül –, hogy segítette őket újból hatalomra kerülni Afganisztánban. Iszlámábád tagadja az utóbbi vádat. Szombaton magukat megnevezni nem kívánó pakisztáni források szerint előre be nem jelentetten Kabulba látogatott a pakisztáni titkosszolgálat vezetője. Egyelőre nem tudni, hogy Fájiz Hamíd miről tárgyalt – emlékeztetett a dpa hírügynökség.
Megjelentek arra vonatkozó követelések is kedden a közösségi médiában, hogy az őrizetbe vett újságírókat engedjék szabadon. Egy afgán újságíró, aki az őrizetbe vettek között volt, de akit később elengedtek, az AP hírügynökségnek neve elhallgatását kérve beszámolt arról, hogy őrizete alatt bántalmazták: arra kényszerítették, hogy dörzsölje az orrát a földhöz, majd bocsánatot kellett kérne azért, hogy tudósított a tüntetésről. A TOLOnews afgán tévé azt közölte, hogy Vahid Ahmadi nevű operatőrüket is őrizetbe vették. A dpa hivatkozott egy külföldi újságíróra, aki arról számolt be, hogy volt egy másik tüntetés is ezen a napon Kabulban, és ezen nem történt incidens, ugyanis ez a demonstráció engedélyezett volt: 300–500 ember tarthatott egy több kilométeres menetet a város utcáin. Ezenkívül voltak kisebb tüntetések több vidéki városban is. Herátban volt a legsúlyosabb a megtorlás: egy meg nem nevezett kórházi orvos közlése szerint két tüntető meghalt, nyolc pedig megsebesült lőfegyvertől.
Jelentések szerint a tálibok augusztusi hatalomra kerülésük óta rendszeresen fenyegetik és bántalmazzák az újságírókat. A Deutsche Welle német tévé mintegy két hete közölte, hogy tálib harcosok házról házra járva kutattak az egyik tudósítója után, és eközben meggyilkolták az egyik családtagját, valamint súlyosan megsebesítettek egy másikat. Kedden volt az első olyan tüntetés a tálib hatalom ellen, amelynek feloszlatása halálos áldozattal is járt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Hvaja Tavfik Szediki
Facebook
Twitter
YouTube
RSS