A GKI Gazdaságkutató Zrt. által ezer ember bevonásával végzett reprezentatív felmérés azt vizsgálta, hogyan változtatták meg a novemberben bevezetett szigorítások a foglalkoztatást. A kutatás szerint a tavaly novemberben bevezetett szigorítások hatására jelentősen, tizenhat százalékra nőtt a távmunkában dolgozók aránya a júliusban és szeptemberben mért néhány százalékról. Mindez azt jelenti, hogy a járvány második hullámára a vállalkozások rugalmasan reagáltak, és az elbocsátások helyett igyekeztek növelni a részmunkaidőben dolgozók számát.
Megállapították, hogy a távmunkában dolgozók mellett a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya is emelkedett: utóbbi a júliusi egyszázalékos, illetve a szeptemberi háromszázalékos értéket követően decemberben már elérte a kilenc százalékot. Ennek az lehet a magyarázata, hogy sok vendéglátóhelyen, kereskedelmi szálláshelyen nincs szükség teljes állású személyzetre. Közölték, hogy csökkent a teljes állású bejárók aránya, a júliusban mért nyolcvankilenc százalékról, illetve a szeptemberi kilencvennégy százalékról decemberben hetven százalékra esett vissza. Emellett a foglalkoztatottak öt százaléka szabadságon volt, illetve állás- vagy felmondási időn tartózkodott. A GKI szerint mindez azt jelenti, hogy a járvány második hullámára a vállalkozások rugalmasan reagáltak: ahol lehetett, lehetővé tették a távmunkát, illetve az elbocsátások helyett igyekeztek növelni a részmunkaidőben dolgozók számát. Ugyanakkor a nehezebb pénzügyi helyzetben levő kisebb vállalkozások nagy valószínűséggel tovább csökkentették a létszámot.
Arra is rámutattak, hogy bár a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020 októberében a foglalkoztatottak száma majdnem elérte a négy és fél milliót. Ugyanakkor a legalább öt főt teljes munkaidőben foglalkoztató vállalkozások, valamennyi költségvetési intézmény és foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezet által foglalkoztatottak számában 71,6 ezres – 2,2 százalékos – visszaesést mért a hivatal. A GKI szerint az öt fő alatti vállalatoknál és az egyéb foglalkoztatási formáknál is 2,2 százalékos csökkenést feltételezve ebben a körben is mintegy ötvenezerrel kevesebben dolgoztak az előző évhez képest. Ezzel együtt százhúszezer lehetett a létszámvesztés a vizsgált időszakban.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Marjai János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS