Újabb – az eredetileg ígértnél jóval kisebb – AstraZeneca-szállítmány érkezett – írja szombati közleményében a koronavirus.gov.hu. Mint kiemelik, az eredeti szállítási ütemterv szerint 191 638 adag vakcinának kellett volna érkeznie, ehelyett csak 21 600 adag oltóanyag érkezett. Nyomatékosították, hogy a baloldal hazugságaival ellentétben nem áll több millió adag vakcina raktárakban, az eddig Magyarországra érkezett oltóanyagok nagy részét már beoltották első és második oltásokra; az a vakcina, amely már az országban van, de éppen még nincs beoltva, az vagy második körös oltásra biztonsági tartalék, vagy éppen kiszállítás alatt van, vagy hatósági vizsgálat alatt áll és annak befejezésig nem engedélyezett az oltásra. Összességében hétmillió adag “keleti vakcinát” kötöttünk le, ebből 1,9 millió érkezett, azaz 28 százalék. 24 millió adag oltóanyagot várunk az uniós beszerzésből, ennek eddig a 8 százaléka, 1,9 millió érkezett meg.
A közleményben hozzáteszik: az eddigi 6,5 millió adagról Magyarország 10,9 millióra növelte a lekötött Pfizer–BioNTech oltóanyag mennyiségét, így már összesen 31 millió adag oltóanyagot kötött le.
Ebből 24 millió adag oltóanyagot várunk az uniós beszerzésből, ennek eddig a 8 százaléka érkezett meg három gyártótól (Pfizer, Moderna, AstraZeneca)
– írták.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már jelentette, hogy forgalmazásra ajánlja az Európai Unióban a Johnson & Johnson oltóanyagát is, de ennek a szállítása várhatóan csak április második felében kezdődik el. A Janssen-vakcinából 4,36 millió adagot vár Magyarország, amely ugyanennyi ember oltását teszi lehetővé, mert ez az első olyan vakcina, amely egydózisú.
A közlemény szerint mivel az uniós beszerzésből lassan és kevés vakcina érkezik, az oltások felgyorsítása érdekében Magyarország orosz és a kínai vakcinák beszerzésére is szerződött; ezekből összesen további 3,5 millió ember oltására elég vakcina érkezik majd a következő hónapokban.
- A kínai vakcinából eddig 1,1 millió adag érkezett, amelyet a regisztrált idősek első és második körös oltására használtak és használnak még a háziorvosok.
- Az eddig érkezett Szputnyik-vakcinával a regisztrált idősek oltását végezték a kórházi oltópontokon, a legutóbbi szállítmány még hatósági vizsgálat alatt áll.
Összességében hétmillió adag “keleti vakcinát” kötöttünk le, ebből 1,9 millió érkezett, azaz 28 százalék.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) március 4-én bejelentette, hogy a Humángyógyszer Bizottsága megkezdte az orosz fejlesztésű Szputnyik V (Gam-COVID-Vak) koronavírus elleni oltóanyag folyamatos felülvizsgálatát. Az EMA közleménye szerint az oltóanyag uniós kérelmezője az R-Pharm moszkvai székhelyű gyógyszergyár németországi leányvállalata.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) március 22-én jelentette be, hogy hamarosan újabb két keleti vakcina (a CanSino és a CoviShield) válhat hamarosan elérhetővé hazánkban. Amennyiben a tárgyalások sikeresek lesznek és az újabb forrásból is vakcinaszállítmányok érkeznek Magyarországra, úgy – a korábbiakhoz hasonlóan – minden gyártási tétel a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) jóváhagyását követően kerülhet alkalmazásra.
A magyar kormány a vakcinabeszerzések ügyében a nyilvánosság pártján áll. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt héten nyilvánosságra hozta a kínai és az orosz szerződéseket. Emellett a kormány arra kérte az Európai Bizottságot, hogy ők is hozzák nyilvánosságra a Brüsszel által kötött vakcinaszerződéseket
– emelte ki a közlemény.
Tudatták: a harmadik hullám felszálló ágában vagyunk, ezért az oltási stratégia úgy változott, hogy lehetőleg minél többen kapjanak első oltást. Jelenleg is a regisztrált idősek oltása az első, mert ők életkoruknál fogva fokozottan ki vannak téve a vírusfertőzés súlyos, akár végzetes lefolyásának. Az eddig regisztrált 65 év felettiek 71 százaléka már megkapta az oltást.
Forrás: koronavirus.gov.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS