Nagyon akarta a sikert az állami kézben lévő Tokaj Kereskedőház, olyannyira, hogy amikor felcsillant a lehetősége, hogy a magyar boresszenciával be lehetne törtni az Egyesült Államokba, akkor még hamisítástól sem riadtak vissza – írja az Origo. A hamisításból jelentős üzleti vita lett a bort értékesítő amerikai céggel. A kereskedőház új vezetése egy éve szembesült a helyzettel, de jogászuk szerint hosszú időbe telt, mire felmérték, hogy mekkora a baj, ezért nem álltak eddig a nyilvánosság elé.
Puklus Péter, az állami Tokaj Kereskedőház Zrt. volt főborásza még 2012-ben egy közjegyzőnek arról nyilatkozott (hogy levédje magát), hogy egykori cége vezetése néhány éve (Kiss István vezérigazgató 2009 decemberében) arra utasította, hogy hamisítson bort. A közel kétmillió dollárt érő készletet az Egyesült Államokba szánták egy hatalmas üzlet reményében, mely szerint 250 ezer palack 2001-es évjáratú, díszdobozos csomagolású, 3 puttonyos aszút kezdenek forgalmazni a tengerentúlon.
Azonban kiderült, hogy nincs készleten ennyi 2001-es évjáratú boruk. A vezérigazgató Puklus szerint ekkor arra utasította, hogy későbbi évjáratú borok felhasználásával készítsenek 500 ezer palack 2001-es évjáratú tokaji aszút. Méghozzá pontosan olyat, amelyet a rangos amerikai borászati magazin, a Wine Spectator a lehetséges 100-ból 90 pontosra értékelt. Hiába keresték azonban ennek a bornak a receptjét, nem találták meg, így annak hiányában, egy jóval későbbi évjáratból készítettek el a bort, a címkén viszont 2001-es évjárat szerepelt. A főborász szerint az engedélyeztetéséhez ugyancsak a 2001-es évjárat bizonyítványait használták fel. Puklus szerint a 250 ezer palackot kiszállítottak Kaliforniába, a vezérigazgató pedig 2011 szeptemberében újabb 500 ezer palack 2001-es évjáratú bor elkészítésére adott utasítást, ami el is készült, ám a felek között időközben bonyolult jogvita alakult ki, így ez a tétel már nem jutott ki az Egyesült Államokba. A Tokaj Kereskedőház úgy vélte, az amerikai cég nem is akarta eladni a készletet, a nyerészkedés volt a célja. A vevő Vinum Tokaj International (VTI) ezt visszautasította, szerintük az állami cég hamis bort adott el nekik, ami komoly anyagi és presztízs veszteséget okozott a számukra.
A társaság vezetését tavaly februárban lecserélték. Az új vezetés hamar képbe került az amerikai üzlet részleteiről. A fővárosi Apor Vilmos tér egyik irodájában tavaly március 1-én reggel fél nyolckor megtartott felügyelőbizottsági ülésnek ez volt az egyik napirendi pontja – derül ki az Origo által megismert jegyzőkönyvből. Mivel túl nagy kockázatot jelentett, ha nem sikerül megegyezni a VTI-vel, még az is felvetődött lehetőségként, hogy felvásárolják az amerikai társaságot. Végül a felügyelőbizottság arról döntött, hogy folytatják az egyezkedést az amerikai céggel.
A csalás gyanúját tovább erősítette az a jegyzőkönyv, amely a Tokaj Kereskedőház székhelyén készült tavaly március 8-án. A dokumentumban egy bortechnikus nyilatkozik ügyvédeknek az állami borászati cég gyakorlatáról. A technikus megerősíti a korábbi főborász által elmondottakat, az Egyesült Államokba valóban olyan bort küldtek, mint amilyenről Puklus is beszélt 2012 nyarán. A dokumentum szerint ez nem egyszeri eset volt, 2009-ben szintén hasonló módszerrel állítottak elő 2001-es háromputtonyos tokaji aszút. A bortechnikus ebben a jegyzőkönyvben felhívta a figyelmet arra is, hogy a bor származási bizonyítványának kiállításakor a hegybíró sem vette észre, hogy 2009-es tételek is vannak a borban. A dokumentum úgy könyvel el 1272 hektolitert 2001-es évjáratúnak, hogy abból 994 hektoliter valójában 2009-es évjáratú.
Illés Géza, az állami társaság ügyvédje – aki szintén jelen volt a tavaly március elseji fb-ülésen – az Origónak arról beszélt: tavaly valóban felmerült a borok átcímkézésének gyanúja. A bortechnikus nyilatkozata után ellenőrizték a kérdéses tételt, azonban semmilyen vizsgálat nem igazolta vissza, hogy ez 2009-es származékot tartalmazna. A hegybíró pedig nekik a számítástechnikai rendszer hibájával magyarázta, hogy téves évszám került a származási bizonyítványra.
Az új cégvezetés pár hét alatt nem tudta felismerni, hogy milyen helyzetet örököltek, a cég átfogó auditjához, a megörökölt problémák teljes körű feltárására közel egy évre volt szükségük. Bíztak a korábbi hatósági nyilvántartásokban, engedélyekben, vizsgálatokban. A vizsgálat folyamatban van, azt lehet egyelőre látni, hogy a nyilvántartások szerint történhettek „tiltott házasítások” a 2013 előtt gyártott tételeknél. Az amerikai cég és a kereskedőház között a vita annyira elmérgesedett, hogy mindketten feljelentést tettek. A Nemzeti Nyomozóiroda március 13-án egyesítette a feljelentést, hűtlen kezelés és más bűncselekmények gyanúja miatt rendelt el nyomozást.
A részletes tényfeltáró cikk az Origo-n olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS