Az ENSZ-főtitkár nemzetközi migrációért felelős különleges képviselője azt állítja, semmit nem akarnak ráerőltetni az ENSZ készülő migrációs csomagjával a világszervezet országaira, a tervezett globális megállapodás jogilag nem kötelező érvényű dokumentum lesz. Louise Arbour az Európai Parlament összevont szakbizottsági ülésén szólalt fel, és rámutatott, hogy „semmilyen konkrét bevándorláspolitikát, se kvótákat, se semmit” nem akarnak ráerőszakolni az országokra. Hölvényi György, a Fidesz-KDNP EP-képviselője az ülés után bírálta a készülő dokumentumot.
Arbour kiemelte, a megállapodás több opciót, alternatívát tartalmaz majd, hogy miként lehetne jobban támogatni a „biztonságos és rendezett” bevándorlást, visszaszorítva a „rendkívül veszélyes” szabálytalan migrációt. Elmondta, hogy véleménye szerint emberközpontú megközelítést kell alkalmazni, továbbá az állami szuverenitás tiszteletben tartásának szükségességéről is beszélt. Aláhúzta: az államok felelőssége a határaik védelme, illetve annak eldöntése, hogy ki lépheti át azokat, és milyen feltételekkel tartózkodhat az országban. Mint közölte, a migráció biztonságos, rendezett és törvényes módjait kell támogatni, visszaszorítva az illegális bevándorlást. Minden ország esetében eljöhet még a bevándorlás és a kivándorlás ideje is – tette hozzá.
„A migráció nagyrészt pozitív mindannyiunk számára”
A tisztségviselő Hölvényi György kereszténydemokrata képviselő kérdésére válaszolva arról számolt be, ismeri a magyar kormány 12 pontos javaslatát, s vannak vele kapcsolatban bizonyos aggályai, mindenekelőtt az, hogy az ENSZ-nek nincs álláspontja, a készülő egyezményről a tagállamok döntenek, olyan lesz, amilyenben megegyeznek. Tények alapján, összetett módon kellene kezelni a migráció rendkívül komplex jelenségét, amely „nagyrészt pozitív mindannyiunk számára” – mondta Arbour.
Birgit Sippel szociáldemokrata EP-képviselő történelmi lehetőségnek nevezte a készülő egyezményt számos elv lefektetésére, és kijelentette, hogy az EU-nak vezető szerepet kellene játszania a kidolgozásában. A liberális Cecilia Wikström azt hangoztatta, hogy a migráció világszintű jelenség, kezeléséhez globális megoldásokra van szükség, amihez fontos lenne az Európai Unió egységes fellépése. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy
Magyarország ezt megbontva ismételten nehézségeket okoz a tárgyalásokon.
Nem akarják megszüntetni a migráció okait, csak jöjjenek a bevándorlók!
Az ENSZ migrációs dokumentuma világos meghívólevél Európába – jelentette ki a javaslatcsomagot az ülésen is bíráló Hölvényi György az ülést követően, magyar újságíróknak. A Fidesz-KDNP EP-képviselője elmondta, az ilyen tartalmú dokumentum nemcsak a migránsokat, a valóban rászoruló menekülteket bíztatja arra, hogy Európába jöjjenek, hanem a benne rejlő kiskapukat embercsempészek hada is kihasználhatja. Hölvényi aláhúzta, a mintegy huszonöt oldalas anyagban a befogadó országok semmilyen garanciát sem kapnak arra, hogy mi van olyan esetben, ha a szóban forgó migrációs stratégia nem sikerül. Véleménye szerint a válság kezelésének sikertelensége végzetes következményekkel járhat, ezért minden országnak joga kell lennie ahhoz, hogy önmaga döntse el, kiket fogad be mindenféle kötelezettség nélkül.
A politikus arról tájékoztatott, hogy a nélkülözést szenvedő országok elsősorban a helyben történő segítségnyújtást kérik a konfliktusok, a háborúk elkerülése és lezárása érdekében, vagy a klímaváltozás kérdését illetően, és hozzáfűzte, hogy csak ezeket követően lehet migrációról beszélni. A dokumentumban azonban egyetlen mondat sincs a helyben történő segítségnyújtásról, az említett problémákkal sem foglalkozik, kizárólag egyéni jogokról beszél, még a család fogalma sem kerül elő benne – árulta el a képviselő.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS