A Japánban született csecsemők száma már a hetedik egymást követő évben állít fel újabb negatív rekordot, és az idén először esik 800 ezer alá azóta, hogy a kormány 1899-ben elkezdte a születésekről szóló statisztikák összeállítását – jelentette kedden a tokiói egészségügyi minisztérium.
A születések száma januártól októberig 4,8 százalékkal, 670 ezerre csökkent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest – derült ki a publikált adatokból. Ha ez a tendencia folytatódik az év végéig, akkor a világ harmadik legnagyobb gazdaságában az újszülöttek éves száma 770 ezer körül lesz, szemben a tavalyi 812 ezerrel. A születésszám a vártnál gyorsabban csökken az országban: a japán Népesedési és Társadalombiztosítási Kutatóintézet 2017-ben készült prognózisa 2022-re 850 ezer körüli születésszámot jelzett, a 800 ezer alá esést pedig 2030-ra várta.
Japán gyorsan elöregedő társadalmában a születések számának csökkenése veszélyezteti a kormány társadalombiztosítási programjai, köztük a nyugdíjak és az idősek orvosi ellátása jövőbeli finanszírozását. A kabinetiroda által júniusban kiadott, a csökkenő születési számokról szóló 2022. évi fehér könyv szerint a koronavírus terjedése a házasságkötések és a terhességek számának csökkenéséhez vezetett, és a 20-as és 30-as éveikben járó emberek a világjárvány miatt más generációkhoz képest nagyobb aggodalommal tekintenek a munkahelyi biztonságra és a jövedelmi kilátásokra, így kevésbé optimisták a családalapítással kapcsolatban, mint a járvány kitörése előtt.
A születések száma csökkenő tendenciát mutat azóta, hogy 1973-ban, a második japán baby boom idején 2,09 millió körül tetőzött. A születésszám 1984-ben esett másfélmillió, majd 2016-ban egymillió alá. Japán teljes termékenységi arányszáma – vagyis hogy egy nő az élete során átlagosan hány gyereknek adna életet – 2021-ben 1,30 volt. A ráta már a hatodik egymást követő évben csökkent, 2021-ben 0,03 százalékponttal maradt el az egy évvel korábbitól. A csökkenő trend demográfiai előrejelzések szerint a következő években is folytatódni fog.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS