Immár második alkalommal hirdette meg 2017-ben az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. az MVM EDISON Light Up! pályázatot, amelynek második fordulójába 2018. február 22-én tizenkét innovatív ötlet jutott be. Az azóta eltelt két hónap alatt a döntős csapatokat az MVM Csoport inkubációs tagvállalata, a Smart Future Lab Zrt. valamint a programban partnerként résztvevő IBM mentorálta, illetve egy- egy millió forinttal lettek gazdagabbak. A négy végső nyertes kilétére május 10-én derül fény, akik legfeljebb ötvenmillió forint összegű, úgynevezett „magvető” befektetésre kaphatnak lehetőséget. A beérkezett pályamunkákkal szemben elvárás volt, hogy újító energetikai megoldásokat mutassanak be, valamint eleget kellett tenniük a feltételnek, hogy a clean energy, energy efficiency, IoT, Big Data és mesterséges intelligencia témakörökhöz kapcsolódjanak. A PestiSrácok.hu most egy cikksorozatban mutatja be olvasóinak a tizenkét döntős csapatot.
E-zászló- “a hullámzó energia”
Alkotók: Kovács Attila és Kovács Tibor
Egyre kevésbé megkérdőjelezhető a tény: amennyiben rövid időn belül nem környezetbarát módon előállított energiával látjuk el a Föld növekvő energiaigényét, nem tud fennmaradni a jelenlegi civilizáció. A napenergia hasznosítása önmagában nem tudja megoldani ezt a kihívást, hiszen nem mindenhol és nem mindig süt a nap. A jelenlegi szél és vízenergia-termelő berendezéseket pedig már sok évtizede folyamatosan fejlesztik, és kezdik elérni működés-hatékonyságuk korlátait.
A csapat feltételezése, miszerint a forgó mozgásnál hatékonyabb módon is lehetséges a mozgó víz, illetve szél energiájából elektromos vagy mozgási energiát előállítani, abból a megfigyelésünkből fakad, hogy a természetben az egyik leghatékonyabb helyváltoztatási mód a hullámmozgás. Elég csak csak a halakra gondolni, amelyek aránylag csekély mozgási energiát befektetve meglepő nagy hatékonysággal haladnak a nagy közeg-ellenállású vízben. Az innovatív startup találmánya az e-zászló, világújdonságként a Kármán-féle örvénysoron alapulva hullámmozgással állít elő mozgó víz, illetve szél energiájából elektromos vagy mozgási energiát. Négy év kutatás és fejlesztés során jutottak el az V. generációs működő modellig, amivel akár egyszerre lehetséges piezo és indukciós generátor segítségével is elektromos áramot termelni. Az e-zászló, a szerkezetéből adódóan tömeggyártásban kedvező áron előállítható, egyszerűen telepíthető, szinte minden tájépítészeti környezetbe jól beilleszthető, és egyben reklám célra is használható zöldenergiát termelő berendezés.
2. IORA Smart System- Képzeljük el, hogy az energia mindig kéznél van!
Alkotók: Fabricius-Nagy Emese, Fabricius Csaba és Horváth Bence Ede
Az IORA Smart System koncepciójával olyan mindennapos problémákra kínál innovatív megoldást, mint a bosszantó gyorsasággal lemerülő telefonok, vagy a táskák rejtett zugaiban eltűnő tárgyak, és értéktárgyaink fokozott védelme. Olyan használati tárgyat hívtak életre egy táska formájában, ami nem csak egyénre szabható, de okos funkcióinak hála komplett, személyes szolgáltatást kínál a felhasználónak.
A csapat designerként hisz abban, hogy a tárgykultúrán keresztül is lehet szemléletmódot formálni, környezettudatosabbá tenni az embereket, összekapcsolni a legújabb technológiákat és az igényekhez szabott megjelenést. Céljuk, hogy megmutassák: egy olyan hétköznapi tárgy, mint a táska is hordozhat magában élvonalbeli technológiai újításokat.
A IORA Smart System építési rendszerének köszönhetően teljes megjelenés- és funkciószabadságot biztosít használója számára, a méret, szín, forma variációs lehetőségeinek száma végtelen és csak rajtunk múlik, hogy állítjuk össze. Okosfunkciói ellátásához pedig napenergiát hasznosít, így függetlenedhetünk az elektromos hálózattól. Az IORA karnyújtásnyira hozza a tiszta és megújuló energiaforrások használatát, valamint az Internet of Things-hez való kapcsolódás lehetőségét is.
AeonEL Flare – Lámpák az örökkévalóságnak
Alkotó: Kristóf Dániel
Földünk népességének növekedésével és az ebből következő, egyre mértéktelenebb, ismétlődő fogyasztással az olyan fogalmak, mint fenntartható fejlődés, környezettudatosság, ökológiai lábnyom egyre fontosabbá válnak, ha azt szeretnénk, hogy bolygónk még nemzedékek múlva is élhető hely legyen. Az eldobható eszközök korszakának fénykorában Kristóf Dániel olyan termékeket szeretett volna létrehozni, amikből csak egyet kell vásárolnunk életünk során. Az AeonEL termékek tervezésénél és gyártásánál egyaránt a megbízhatóság és az időtállóság a legfontosabb szempont. Minden egyes alkatrészt úgy választották ki a tervezők, hogy a lehető legnagyobb mértékben növelje a termék élettartamát és környezeti hatásoknak történő ellenálló képességét. Jó példa erre az energiatárolásért felelős kondenzátor, aminek élettartama mintegy ezerszerese a hagyományos akkumulátorokénak.
A szabadalmaztatott termék olyan technológiák ötvözete, mint a vezeték nélküli és napelemes töltés, kapacitív érintőpanellel való működtetés, ultrakapacitással történő energiatárolás, valamint nagy teljesítményű LED általi fénykibocsátás. Ezeket a technológiákat egy UV-stabil műgyanta házba helyezve, szinte teljes mértékben elszigeteltté válik a külső behatásoktól és egyáltalán nem tartalmaz mozgó alkatrészeket. A lámpa így szinte minden gyakorlatban előforduló környezeti hatásnak ellenáll.
Amennyiben megismerné a SolarixMaxima- avagy a parabolikus napkollektor, Radarsenal -mesterséges intelligencia az otthonokban vagy a Zero e-mission – Kezes-lábas játszóház stratupok innovációit, akkor olvassa el sorozatunk első részét.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS