Megkezdték a mentőakció megtervezését a Bangkoktól ezer kilométerre északra fekvő Tham Luang barlangrendszerben, ahol június 23-án tizenhárom diák és edzőjük rekedt bent. Úgy tudni, a vártnál is gyorsabban apad a vízszint. Felmerült, hogy nyílást vágnak a barlangrendszert magában foglaló hegy tetején és azon keresztül emelik ki a csapatot. Közben helikopterekkel próbálják azonosítani a barlangban rekedt csapat pontos helyzetét. Egy megrázó videó is felkerült a világhálóra, amit a thai tengerészgyalogság barlangi mentőcsapatának egyik búvára készített. Nem túlzás kijelenteni, hogy ezekben az órákban egy világ aggódik a bangkoki tinédzserekért és követi óráról-órára az eseményeket.
A mentést vezető tartományi kormányzó szerint a víz fokozatosan apad a barlangban. Viszonylag gyorsan kiszáradhat az elárasztott terület. Biztonsággal ekkor tudnák megkezdeni a mentést. Az egyik búvár videófelvételt tudott készíteni a gyermekekről. A drámai felvételek bejárták a médiát. A videón hallható, ahogy azt mondja a Thai Navy SEAL búvárának az egyik bennrekedt gyermek, hogy épségben vannak és jelenleg biztonságban, de nagyon kimerültek és éhesek. A csapat Facebook oldalán folyamatosan adja közre a legfrissebb információkat, valamint képeket a helyszínről.
Az alábbi galériát a Navy SEAL, a thai hadsereg és az EPA felvételeiből állítottuk össze:
No gallery template found!Kora délután azt írták, készen állnak a kimentésre, amint a feltételek adottak lesznek. Addig is ételt, innivalót, gyógyszereket és katonai orvost juttatnak be a bajbajutott csapathoz.
Egy 50 éves tűzoltó és egy programozó a világ hősei
A 444.hu rátalált az interneten arra a két barlangi mentőre, akik a bangkoki mentőakciót vezetik. Ők találták meg a bennrekedt gyerekeket. Rick Stanton 50 éves tűzoltó, John Volanthen pedig civil szakmáját tekintve programozó.
Rick Stanton – aki a szakmai források szerint régóta a brit barlangi búvárkodás és mentés arcának számít – Coventryben tűzoltó és a húszas éveinek eleje óta, jó 35 éve foglalkozik szabadidejében barlangi búvárkodással. Búvárfelszerelés nélkül is profi barlangásznak számít – írja a portál. Mentőtevékenysége miatt, ami a hobbija, még lovaggá is ütötték. A Bristolban élő John Volanthen pedig egy internetes cégnél dolgozik programozóként. Végzettsége szerint mérnök, amit a hobbijában is kamatoztat. Ő ugyanis a mentőexpedíciói mellett sokat tett a szűk barlangi járatokban használható speciális búvárfelszerelések fejlesztéséért – fogalmaz a 444.hu, internetes forrásokra hivatkozva. Felidézik, hogy 2010-ben a francia kormány személy szerint Stantont és Volnathent kérte fel arra, hogy próbálják kimenteni Eric Establie barlangi búvárt és mentőt, akit a Marseille közelében található Ardèche-kanyon egyik barlangjában egy kőlavina vágott el a külvilágtól. A két brit nyolc napig küzdött a föld alatt, 70 méternyi hordalékot törve át, hogy a barlang bejáratától 780 méterre végül megtalálják és a felszínre hozzák a szerencsétlenül járt francia kollégájuk holttestét.
Magyar barlangi mentő szólalt meg a thaiföldi katasztrófáról
Az InfoRádióban megszólalt egy barlangi mentő, aki szerint attól nem kell tartani, hogy kihűlhetnek a gyerekek. A párás barlangban ugyanis 20 foknál magasabb lehet a hőmérséklet. Adamkó Péter szerint az történhetett, hogy a barlangban, amely szűk járatú patakrendszerekből és nagyobb termekből áll, a monszun érkeztével a víz eltorlaszolta az csapat útját. A mentés legvalószínűbb módja az, hogy lyukat fúrnak a barlang falába, amelyen keresztül kapszula segítségével húzzák ki a bajba jutottakat – vélekedett a szakember. Azt is mondta, teljesen kizárt, hogy búvárkodni tanítanák a gyerekeket és úgy hoznák ki őket, az ugyanis olyan, mintha a Holdra szállást próbálnák nekik ilyen körülmények között hirtelen megtanítani.
A 11 és 16 év közötti, helyi gyermekekből és fiatalokból álló focicsapat és edzőjük június 23-án tűntek el a thaiföldi fővárostól, Bangkoktól ezer kilométerre északra fekvő barlangrendszerben. Kilenc nap múlva élve megtalálták őket, de a kimentésük egyelőre több akadályba ütközik. A reggeli órákban olyan hírek is megjelentek, miszerint akár egy hónapba is telhet, mire a mentőakcióhoz adottak lesznek a körülmények, vagyis annyira leapad a barlangban a vízszint, hogy hozzáférjenek a bennragadt csapathoz. Ezt a bangkoki hatóságok azonban rövid időn belül cáfolták.
Vezető kép: EPA, Videó: Thai Navyseal
Facebook
Twitter
YouTube
RSS