Senkitől, semmilyen korrupciós pénzt nem fogadott el, és kész vagyonosodási vizsgálatot kezdeményezni saját maga és családja ellen – jelentette ki Aba Botond a metrókorrupciót vizsgáló munkacsoport hétfői ülésén. A volt BKV-vezér elismerte: Demszky instruálta őt, de, persze, nem bűncselekménygyanúsan. Egyébként pedig nem is tűnt el több tízmilliárd forint – Aba szerint az OLAF nem is mondott ilyet, és amúgy is, a csalás elleni hivatal több dologban téved. Azt elismerte, hogy járt nála Medgyessy Péter cégének egyik lobbistája, viszont tagadta, hogy arról beszéltek volna, az Alstomnak kell nyernie a metrókocsitendert.
Csak Aba Botond ment el a 4-es metró korrupciós botrányát vizsgáló fővárosi munkacsoport hétfői ülésére, a BKV másik három egykori vezérigazgatója nem. A testület fideszes elnöke, Borbély Lénárd ismertetése szerint Antal Attila azzal mentette ki magát, hogy nincs Budapesten, Balogh Zsolt azt válaszolta, nincs lehetősége elmenni, de írásban válaszol, Kocsis István pedig azt állította, ő nem is érintett a botrányban, sőt éppen az ő vezetése idején tették rendbe az Alstom-szerződést. Egyébként Kocsis is hajlandó írásban válaszolni a testület kérdéseire. Aba Botond, aki 1993 és 2006 között volt a BKV vezérigazgatója, a munkacsoport ülésén azt mondta: kész vagyonosodási vizsgálatot indítani maga és a családja ellen, hogy ezzel is bizonyítsa ártatlanságát. Mint fogalmazott:
Nekem kivitelező, mérnökszervezetek nem ígértek, nem adtak. Én nem kértem és nem is fogadtam el semmilyen korrupciós pénzt.
Aba nem tud arról sem, hogy bárki mást korrumpáltak volna. Jelezte, nem volt egyetlen városvezetőnek sem a bizalmasa, barátja. Kiemelte, szívesen ad tanácsokat, hogy minimalizálni lehessen azt az 59 milliárd forintos összeget, amelyet az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése alapján az unió visszakövetel. Szerinte az OLAF-jelentésben számos hiba van, a kiindulópontja is hibás. Példaként említette, hogy 2008-ig igenis volt független ellenőrző mérnök, noha ennek hiányát az OLAF szóvá tette. Elismerte, a legnagyobb összegű szerződéseket ő írta alá, és ha hibáztak, akkor azért vállalni kell a felelősséget. A volt vezérigazgató arra is rámutatott: amikor ő 2006. december 31-ével eljött a BKV-tól, még 270 milliárd forint volt a 4-es metró költsége, és csak később emelkedett 450 milliárdra.
Aba Botond megerősítette, hogy kapott instrukciókat Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármestertől, illetve Gulyás Lászlótól, a DBR Metró Projektigazgatóság volt vezetőjétől is a közbeszerzések szabályosságával, időzítésével kapcsolatban. Beszámolt róla, hogy az Eurometro Kft. egyik vezetőjétől is kapott ukázt, ami azért pikáns, mivel ez a cég szerződésben állt a BKV-val. Több mint pikáns, hogy a BKV volt vezérigazgatóját egy vele szerződésben álló cég instruálja, hogy hogyan kell eljárni. Aba Botond azt mondta: Demszky Gábor rendszeresen kapott információkat arról, hogyan áll a projekt – ezzel gyakorlatilag cáfolta a volt SZDSZ-es főpolgármestert, aki azzal próbált mosakodni, hogy ő nem volt képben a projekt folyamatáról.
Az OLAF által nevesített egyik felelős, Medgyessy Péter kapcsán Aba arról beszélt: járt az irodájában a Medgyessy-féle AssistConsult Kft. egyik lobbistája (amely az Alstommal sikerdíjas szerződést kötött lobbizásra százmilliókért – P. T.), de állítása szerint nem beszéltek arról, melyik szerelvénynek kell nyernie a metrókocsi-tenderen. A volt BKV-vezér szerint azért fogadta a lobbistát, mert akkoriban azt gondolta, az a helyes, ha mindenkivel leül tárgyalni.
A metrókorrupciós munkacsoport ülése után Aba Botond az újságíróknak úgy nyilatkozott: szerinte nem áramlott kenőpénz Demszky Gáborhoz. Elmondása szerint kétféle instrukciót kapott Demszkytől: hogy szabályosan bonyolítsák a közbeszerzéseket, illetve hogy minél hamarabb elkészüljön a metró, a 2006-os választásokig kezdődjön el az alagútfúrás. Szerinte ezzel Demszky nem követett el bűncselekményt. Állítása szerint arra senki sem utasította, hogy ki nyerje a tendereket. Aba nem kívánta minősíteni Demszky Gábor állítását, miszerint ő semmit sem tudott a beruházásról:
A főpolgármester úrnak nagyon fontos volt ez a beruházás az újraválasztása miatt is. Ha kibírtam tizenvalahány évet, hogy nem minősítettem Demszky Gábort, akkor ezt a néhányat már kibírom.
Elismerte: sokakkal együtt ő is felelős a történtekért, és tételesen meg kell nézni minden egyes szerződést. Megismételte: nem tud róla, hogy bárkit korrumpáltak volna, ám azt nem merte kategorikusan kijelenteni, hogy ha esetleg történt korrupció, abból nem jutott pártfinanszírozásra.
Én mindent el tudok képzelni, és az ellenkezőjét is. Azért kis hazánkban történtek már dolgok.
Arra a kérdésre, hová tűnt az 59 milliárd forint, amit jelen állás szerint vissza kell fizetnünk az uniónak, azt válaszolta:
Nem tűnt el több tíz milliárd forint, ezt még senki sem mondta. Ha megállapítják, hogy valamelyik szerződéssel gond van, abból nem következik egyenesen, hogy ott korrupció is volt.
Az ülés után a testületet vezető Borbély Lénárd azt mondta: az OLAF-jelentésben érintett szabálytalan vagy korrupciógyanús szerződések többségét Aba Botond vezetése idején kötötte a főváros, összesen 196 milliárd forint értékben. A második helyezett Antal Attila (46 milliárd forint), Kocsis István időszaka pedig 17 milliárd forinttal érintett.
Ismert, az Európai Csalás elleni hivatal jelentése alapján a négyes metró beruházás Magyarország rendszerváltás utáni történelmének legnagyobb korrupciós botránya. Összesen 167 milliárd forint értékűek azok a szerződések, amelyek kapcsán bűncselekmény gyanúja vetődött fel.
Vezető kép: PS. Videó: PS (mobiltelefonnal)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS