Mahmúd Abbász palesztin elnök a nagy nemzetközi felháborodás hatására módosította szerdán azon kijelentését, amelyben előző esti berlini sajtóértekezletén a holokauszthoz hasonlította Izrael palesztinokkal szembeni politikáját – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, az Ynet szerdán.
Az Ynet értesülése szerint Abbász visszakozását Izrael erős nyomásgyakorlása előzte meg; számos izraeli politikus elítélte a Palesztin Hatóság elnökének berlini kijelentéseit. Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, Abbásztól – a német kancellárral közösen tartott berlini sajtótájékoztatóján – az AP hírügynökség tudósítója azt kérdezte, hogy palesztin vezetőként bocsánatot kér-e Izraeltől azért a palesztin terrortámadásért, amelyet ötven éve, 1972-ben a müncheni nyári olimpián az izraeli csapat ellen követtek el. A Palesztin Hatóság vezetője nem tért ki a német földön izraeliek ellen a második világháború vége óta elkövetett egyik legsúlyosabb bűncselekményre – amelyben 11 izraeli állampolgár vesztette életét –, helyette a palesztinokkal szembeni izraeli politikát ostorozta. Mint mondta, ha valaki fel akarja hánytorgatni a múltat, akkor azt is tudomásul kell vennie, hogy Izrael az utóbbi évtizedekben a palesztin területeken ötven helyszínen mészárolt le palesztinokat.
Ez ötven mészárlás, ötven holokauszt
– jelentette ki Abbász kedden. Szerdán a berlini kijelentését módosító közleményben hangsúlyozta, hogy
a holokauszt az emberiség modern kori történelmének legszörnyűbb bűne.
Hozzátette, hogy nem állt szándékában tagadni a múlt században a náci Németország és kollaboránsai által elkövetett népirtás egyediségét, és hogy azt határozottan el kell ítélni. A közlemény szerint a bűncselekmények, amelyekről beszélt, a “Nakba” óta az izraeli erők által a palesztin nép ellen elkövetett tömeggyilkosságok; ezek olyan bűncselekmények, amelyek sorozatát a mai napig nem sikerült megállítani.
A ‘Nakba’, vagyis a ‘katasztrófa’ kifejezéssel a palesztinok az Izrael kikiáltását követő, a zsidó állam számára sikeres függetlenségi háborút jelölik, amelynek hatására akkor több százezer palesztin menekült el földjéről, mára több mint ötmilliós népességgé gyarapodva a világ különböző tájain.
Az Ynet kiemeli, hogy a Palesztin Hatóság hivatalos hírügynökségében megjelentetett pontosítást személyesen Abbász nevében tették közzé, noha általában a hivatal nevében szoktak elnöki üzeneteket bejelenteni. Több izraeli vezető bírálta Beni Ganc védelmi minisztert is, amiért az utóbbi években többször találkozott és tárgyalt Abbásszal. Ganc azzal utasította vissza a kritikákat, hogy
akik nem felelősek az izraeli civilek és katonák életéért, jól teszik, ha nem prédikálnak azokról a találkozókról, amelyek megakadályozták és megakadályozzák a következő háborút.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS