Drámai hangvételű beszámolóban ecsetelte szerdán Karácsony Gergely az “életéért küzdő”, természetesen anyagilag ellehetetlenült, csóró főváros költségvetési nehézségeit a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács ülésén. A főpolgármester beszámolójában többször is azt sugallta, hogy a koronavírus-járvány miatt bevezetett szolidaritási hozzájárulás csak Budapestet érinti, és ennek is köszönhető a közel 70 milliárdos költségvetési hiátus, ugyanakkor bejelentette, hogy fontolgatják egyes szektorokban az adóemelést.
A főváros egy fél százalékos, úgynevezett újraindítási adó bevezetésén gondolkozik, amelyet az ötmilliárd forintnál nagyobb iparűzési adóalappal rendelkező vállalkozásoknak kellene fizetniük, amíg Budapest ki nem jut a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságból – jelentette be a főpolgármester szerdán, a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács ülésén. A háromoldalú érdekegyeztető fórumban öt szakszervezeti és öt munkáltatói szövetség, valamint a fővárosi önkormányzat képviselői foglalnak helyet. A Karácsony Gergelyék által életre hívott testület idén februárban ült össze először. Karácsony Gergely beszédében hangsúlyozta: a főváros működőképességének fenntartása kiemelt nemzetgazdasági érdek, a válság idején pedig érdemes újragondolni, kik tudnak legalább átmenetileg nagyobb mértékben részt venni a közteherviselésben. Mint hozzátette,
a városvezetés által kilátásba helyezett “ipa+ koncepció” egyfajta válságkezelő hozzájárulás azoknak a szektoroknak, amelyeket kevésbé viselt meg a járvány, mint más iparágakat, vagy az “életéért küzdő” fővárosi önkormányzatot.
Hozzátette: saját számításaik szerint Budapest arányaiban háromszor több adóbevételtől esik el a járvány miatt, mint a központi költségvetés.
A főváros bevételeinek 70 százaléka származik az iparűzési adóból, amely idén várhatóan csak 139 milliárd forint lesz a tavalyi 165 milliárd forint után
– tette hozzá. Karácsony Gergely közölte: a főváros 300 milliárd forintos idei működési költségvetésében összesen 69 milliárd forintos lyuk van, a városvezetésben pedig arra számítanak, hogy 2022-2023-ban érhetnek véget a koronavírus-járvány miatti “szűk esztendők”. A főpolgármester szólt arról is, hogy a következő időszakban megpróbálják újratárgyalni a kormánnyal a fővárost érintő központi elvonásokat is.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu;videó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS