Rendkívül aggasztó a bizalmas információk kiszivárogtatása a sajtónak, a tetteseket felelősségre kell vonni – írta közleményében Donald Trump amerikai elnök csütörtökön, miután a brit hatóságok bejelentették, hogy leállítják a manchesteri terrortámadás vizsgálata során begyűjtött értesülések megosztását az amerikai szolgálatokkal, ugyanis ezek rendre eljutottak a sajtóhoz.
A BBC csütörtöki értesülése szerint az információcsere leállításáról szóló rendőrségi döntés közvetlen előzménye az volt, hogy a The New York Times című amerikai napilaphoz eljutottak az öngyilkos merénylő által használt pokolgép egyes alkotóelemeiről készített rendőrségi fotók, amelyeket a brit szolgálatok megosztottak az amerikai biztonsági szervekkel, és a lap közölte is e képeket.
Az amerikai napilap közleményben foglalt állást, miszerint a közzétett képek nem sértőek és nem tiszteletlenek az áldozatokkal szemben, továbbá összhangban vannak a fegyverekről és szörnyű bűncselekményekről adott tudósítások általános irányelveivel. Úgy, ahogy azt a The New York Times és más sajtóorgánumok is tették a világszerte elkövetett terrorcselekményekkel összefüggésben, “Bostontól Párizson át Bagdadig és számos más helyen is”. A lap hozzátette: küldetésének tekinti, hogy tudósítson hírekről és informálja olvasóit. “Szigorú irányelveink vannak arra, hogy milyen módon és hogyan tudósítsunk kényes hírekről. A hétfői szörnyű támadásról felelősségteljes és átfogó volt tudósításunk” – olvasható a közleményben.
Az újság szerint a terrorizmusról szóló hírekről a lap átfogóan tudósít, nem csak az áldozatokról, hanem arról is, hogy hogyan működnek a terrorista csoportok, mik a finanszírozási forrásaik, és hogyan toborozzák tagjaikat. “A merényletek jelentős kihatással vannak az életünkre, a kormányzatokra, és az emberek, közösségek és államok kölcsönhatására. Időnként a hírek tudósítása személyes kockázatot jelent riportereinknek. Azért cselekszünk így, mert ez áll küldetésünk középpontjában” – írta a Times.
“A kormányügynökségektől származó állítólagos kiszivárogtatások rendkívül aggasztóak” – közölte Trump. Hozzátette, hivatalos vizsgálatot fog kezdeményezni az ügyben, az ilyen típusú információk kiszivárogtatása ugyanis komoly biztonsági fenyegetést jelent. Kiemelte, az Egyesült Államoknak minden szövetségese közül Nagy-Britanniával a legszorosabb a kapcsolata.
Theresa May brit miniszterelnök korábban tudatta, a NATO-tagországok állam- és kormányfőinek csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján világossá fogja tenni Trump számára, hogy a biztonsági társszervek közötti értesüléseket “titokban kell tartani”. Az Egyesült Államok, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland mellett Nagy-Britannia is részese az angolszász országok közötti, Five Eyes (Öt Szem) néven ismertté vált hírszerzési szövetségnek, amelynek keretében a felek titkosszolgálati információkat osztanak meg egymással.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS