Agyhártyagyulladásban halt meg egy budapesti bölcsődés karácsony napján – írja az Index. Az intézmény levélben értesítette a szülőket és az Országos Epidemiológiai Központot a cseppfertőzéssel terjedő betegség megjelenéséről. A kisgyermek a tünetek jelentkezése után egy nappal halt meg a kórházban. Az elsődleges, nem hivatalos laboreredmények szerint a gennyes agyhártyagyulladást (meningococcus) okozó Neisseria meningitidis baktérium B típusa volt a kisgyermek szervezetében.
A hónap elején a budapesti Veres Pálné Gimnázium egy végzős tanulója vesztette életét fertőző agyhártyagyulladásban, majd december 23-én egy 22 hónapos gyermek Borsodban.
A tünetek után nagyon hamar végzetes stádiumba lépő betegség Magyarországon viszonylag ritka, évente 35-70 megbetegedést regisztráltak. A tavalyi 36 megbetegedésből 9 végződött halállal. Idén, 2016. december. 12-ig 47 megbetegedést regisztráltak, ebből hét végződött halállal – közölte az ÁNTSZ írásos válaszában a portállal, amely hozzáteszi, ez a szám a karácsonyi budapesti és az egy nappal előtte történt körömi kisfiú halálával 9-re emelkedett idén. Világszerte évente félmillió embert fertőz meg a baktérium átlagosan minden 10. ember hal bele a betegségbe.
A leginkább csecsemőket és kamaszokat érintő kórnak több típusa létezik. Magyarországon szinte kizárólag a baktérium B és C törzse jelenik meg. Mindkettőre van oltás, ahogyan a még ritkább A, W, és Y törzsekre is – közölte az ÁNTSZ.
Az idei esetek közel felében, 26 esetben B típusú, közel negyedében, 13 esetben C típusú baktérium okozta a betegséget. „Négy esetben W típusú volt a meningococcus, a fennmaradó négy esetben nem sikerült laboratóriumi vizsgálattal megállapítani a kórokozót, a diagnózist a klinikai képre és a megbetegedés lefolyására alapozták” – tudatta az intézet.
A B és C típusú oltás ajánlott, erről a körzeti orvosok tájékoztatják is a betegeket. Az ÁNTSZ-nek nincsen adata arról, hogy mennyi embert oltanak be évente. Jelenleg az oltóanyagra a körzeti orvosok írják ki a receptet és az érintettek vásárolják meg. A körzeti orvosok tapasztalata szerint nő ugyan az oltásellenesség, de általában a szülők vállalják, hogy beoltassák az ajánlott oltásokkal is gyermekeiket. Feltéve, ha megfizethető, ami a B oltás esetében egyelőre nem igaz. A C típusúra régóta van oltás, amely – már támogatott oltóanyagként – adagonként hétezer forintért szerezhető be – több adagra van szükség a védelemhez –, de a C-típusú elleni oltás 2017. január 1-jétől ingyenes lesz. A hasonlóan kockázatos B-típus elleni védőoltás teljes ára azonban 90-120 ezer forint.
A tünetek mihamarabbi észlelése a legfontosabb! Ezekre fontos odafigyelni:
- tarkótáji merevség (a beteg nem tudja előrehajtani a fejét
- hidegrázás
- hányás
- eszméletvesztés
- súlyos esetben bőrvérzés
Forrás: Index; Fotó: babaszoba.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS