A 310-315-ös sávban mozgó forint picit gyengébb annál, mint amire a Nemzetgazdasági Minisztérium számított, de ez az árfolyam nem befolyásolja az államadósság csökkenését, nincs szükség bűvésztrükkre – mondta Varga Mihály a Figyelő csütörtöki számában megjelent interjúban. A tárca vezetője elmondta, hogy Magyarország teljesíti az eurózónához csatlakozás feltételeit, de többet veszítene, mint nyerne rajta az ország.
Kiemelte, hogy az államadósság bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított aránya 5 éve folyamatosan csökken, és egyre közelebb kerül az optimálisnak tekintett 60 százalékhoz. Az adósságfinanszírozáshoz nem terveznek jelentősebb devizakötvény-kibocsátást, de a lehetőségét nem zárta ki. A miniszter emlékeztetett, hogy Magyarország tavasszal belépett a kínai off-shore piacra (Hongkong, Szingapúr), és megfelelő fogadókészség egy panda kötvény kibocsátására, akkor jövőre ez is jöhet.
Az eurózónához való csatlakozásról azt nyilatkozta, hogy ma többet veszítenénk a csatlakozással, mint amennyit nyernénk, ugyanakkor ha a régiónkból további országok lépnek be az övezetbe, abból Magyarország nem maradhat ki. Mint hangsúlyozta, a közös valuta gazdaságpolitikai eszköz és nem cél, az euró bevezetésére pedig most is képesek lennénk, csak rajtunk múlik a csatlakozás. A bérmegállapodással kapcsolatban kiemelte, hogy 26 éve nem volt ilyen jelentős megállapodás, és ez nemcsak a béreket emeli, hanem a versenyképességet is javítja.
Állami hadiipart tervez a kormány
Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Budapest Bankot 2017 első felében értékesítheti az állam. A bank iránt többen – már itt lévő és újonnan a magyar piacra lépő szereplők is érdeklődnek, ám egyelőre nem akarják megadni érte azt a nagyjából 700 millió dollárt, amennyibe az államnak került.
Varga Mihály a hadiipar tervezett talpra állításával kapcsolatban úgy vélte, rendelkezni kell védelmi képességgel, hiszen „itt a migrációs nyomás, és felelős román politikusok is a Tiszáig nyúló Romániáról beszélnek”. A miniszter közlése szerint állami bázisú hadiiparban gondolkodnak, és reális lehetőségnek nevezte a páncélozott harci járművek összeszerelést, ami nem kíván vállalhatatlanul nagy tőkebefektetést, és megvan hozzá a szakmai és ipari tapasztalat.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS