Négy hónapos vizsgálati fogságba helyezték Jeanine Ánez korábbi bolíviai elnököt hétfőn lázadás szítása és terrorizmus vádjával. Ivan Lima igazságügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy harmincéves börtönbüntetést fog kérni Jeanine Ánezre, amennyiben bűnösnek találják. Vizsgálati fogságba helyezték kormányának korábbi energetikai és igazságügyi miniszterét is, Rodrigo Guzmant és Alvaro Coimbrát, hasonló vádakkal, mások ellen pedig letartóztatási parancsot adtak ki.
Ánezt otthonában, Trinidad városban tartóztatták le vasárnap, és a fővárosba, La Pazba szállították. A letartóztatáshoz az a nyomozás vezetett, amely az Evo Morales korábbi államfő elleni, feltételezett puccs miatt indult. Az intézkedést jogvédő csoportok és az Amerikai Államok Szervezete (OAS) is élesen bírálta. Utóbbi azt írta közleményében, hogy a bíróságok a hatalom “elnyomó eszközeivé váltak”, a bolíviai igazságszolgáltatás pedig nem tudja garantálni a tisztességes eljárás minimumának tiszteletben tartását sem. Ánez törvénytelennek nevezte letartóztatását. Szavai szerint “nem államcsíny történt, hanem alkotmányos siker”, amikor 2019-ben hatalomra jutott, Evo Morales pedig külföldre távozott.
Bolíviában az utóbbi két évben igencsak felgyorsult a politikai “váltógazdálkodás”. Morales tizenhárom éven át vezette az országot, a 2019-es választáson még mint elnök indult. A hivatalos eredmény szerint megnyerte, az ellenzék azonban csalást kiáltott, tüntetések kezdődtek, zavargások törtek ki, a hadsereg végül kihátrált Morales mögül, ő pedig lemondott, és előbb Mexikóba, majd Argentínába távozott, s a jobboldali Ánez került hatalomra. Ezután Morales hívei kezdtek tüntetni, és a belpolitikai zavarok miatt tavaly ismét választást tartottak Bolíviában. Ezt a Mozgalom a Szocializmusért nyerte meg a szavazatok 55 százalékával, és novembertől ismét ez a párt adja az elnököt Luis Arce személyében.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Juan Karita
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS