Az ismét jelentősen gyorsuló bérfelzárkózást a járvány előtti időszakhoz képest is súlyosbodó munkaerőhiány és a minimálbérek jelentős emelése is segíti: tizenöt, de több esetben húsz százalékkal is emelkedhet jövőre a fizikai munkakörökben dolgozók keresete a Magyar Nemzet beszámolója szerint.
A jövő évi bérfejlesztések az eddigi tapasztalatok alapján az utóbbi két év megtorpanása után ismét a fizikai munkakörökben hozhatnak nagyobb emeléseket. A képviseletek tájékoztatása szerint átlagosan tizenöt százalékos bérfejlesztéssel számolnak az érintett vállalkozások. Több munkáltató a húszszázalékos bérrendezést sem tartja elfogadhatatlannak bizonyos munkakörökben. A fizikai dolgozók többsége két számjegyű bruttó bérnövekedésben bízhat a minimálbéreken felüli kereseti kategóriákban is. A fizikai munkakörökben tavaly és idén a munkahelyek megtartása vált az elsődleges fontosságúvá. Az alapbér emelésének visszafogását több munkaadó a béren kívüli juttatásokkal próbálta kompenzálni. A leállások idejére az alapbér vagy a munkaidőkeret kitolása garantált jövedelmet. Idén a fizikai munkavállalók többsége a bruttó bérnövekedést kevésbé érzékelte, mert ezek mértéke sokszor alig haladta meg az inflációét.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint míg 2019 harmadik negyedévében 12,9 százalékkal haladták meg a fizikai bérek az egy évvel korábbit, addig 2020 azonos időszakában már csak 8,5 százalékos volt az emelkedés, jóval magasabb infláció mellett. Idén ennél is visszafogottabb, 7,5 százalék volt a bruttó fizikai átlagbér-növekedés. Így a 2022-es, várhatóan jelentős emelések az előző évek kompenzálását is magukban foglalják. A szellemi alkalmazottak többsége ugyanakkor kevesebb helyen részesülhet tíz százalékot meghaladó bérfejlesztésben. Fizetésük 2020-ban és 2021-ben viszont jobban nőtt a fizikai béreknél, átlagosan kilenc-tíz százalékkal.
Forrás: Magyar Nemzet ; Fotó:MTI/EPA/ANSA/Matteo Corner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS