Feltételezések szerint akár száz ember – közöttük több gyermek – is meghalhatott Mianmar középső részén, miután a hadsereg légitámadást hajtott végre egy ellenzéki rendezvény résztvevői ellen – közölte egy szemtanú, a juntával harcoló Népvédelmi Erők (PDF) egyik tagja, valamint független médiumok. A támadást elítélte az ENSZ főtitkára és emberi jogi főbiztosa is.
Korábban a helyi sajtó még legkevesebb harminc halottról számolt be. A BBC mianmari kiadása, a Radio Free Asia (RFA) és az Irrawaddy hírportál szagaingi lakosok beszámolóira hivatkozva azt írta, hogy akár ötvenen is életüket veszíthették a támadásban, köztük sok civil. Egy szemtanú az AP amerikai hírügynökségnek azt mondta, hogy egy vadászgép bombákat dobott le közvetlenül a tömegre, amely az ellenzéki mozgalomnak a Mandalaytól 110 kilométerre északra fekvő Szagaing körzet Pazigji falubeli helyi irodájának megnyitására gyűlt össze. Másfél óra múlva pedig egy helikopterből nyitottak tüzet az emberekre.
A megnyitóra mintegy 150 ember gyűlt össze. A halottak között nők és 20-30 gyermek is van
– közölte a nevének elhallgatását kérő szemtanú, aki szerint harminc ember megsebesült a bombázásban. A sebesültek elszállítása után érkezett meg a helikopter, amelyből további embereket lőttek le.
A katonai kormányzat szóvivője, Zav Min Tun vezérőrnagy az MRTV televízió által ismertetett közleményében elismerte, hogy rátámadtak az ünnepség résztvevőire, de a kormányellenes erőket vádolta azzal, hogy erőszakos terrorhadjáratot folytatnak a térségben.
António Guterres ENSZ-főtitkár elítélte a támadást.
A támadás elkövetőinek felelniük kell a tetteikért
– jelentette ki a főtitkár szóvivője. Stéphane Dujarric hangsúlyozta, hogy a főtitkár elítéli az erőszak minden formáját, és hangsúlyozta a polgári személyek védelmének elsődlegességét a nemzetközi emberiességi jognak megfelelően. Ismételten felszólította a hadsereget, hogy az ország egészében vessen véget a mianmari nép elleni erőszaknak.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa kedden Genfben kiadott közleményében kijelentette: “elborzasztotta” a mianmari falu elleni légitámadás. Azzal vádolta meg a mianmari juntát, hogy ismét figyelmen kívül hagyta az ellenséges cselekmények közepette a polgári személyek védelmére vonatkozó “egyértelmű jogi kötelezettségeket”, és ismét tanúbizonyságot tett az erre vonatkozó nemzetközi jogszabályok nyilvánvaló semmibevételéről. Volker Türk úgy ítélte meg, ésszerű a feltételezés, hogy a hadsereg és vele szövetséges milíciák állnak az emberi jogok megsértésének széles skálája és a visszaélések mögött 2021 februárja óta.
A hadsereg korábban is több támadást hajtott végre a térségben, amelyek szintén számos civil áldozatot követeltek. A hasonló incidensek rendszerint nagy nemzetközi felzúdulást keltenek. A junta azt állítja, hogy az országot destabilizálni igyekvő terroristák ellen harcol. Nyugati országok korábban büntetőintézkedésekkel sújtották a mianmari katonai vezetést azzal a céllal, hogy minimálisra szorítsák le bevételi forrásait és hozzáférését katonai felszerelésekhez. A hadsereg 2021 februárjában vette át ismét a hatalmat Mianmarban, de két évvel a puccs után még nem sikerült megszereznie az ellenőrzést az ország jelentős területein. A katonaság folytatja a harcot az etnikai fegyveres csoportokkal a határtérségekben, valamint a nemrégiben alakult PDF-fel az ország többi részén. Az államcsíny óta ezrek vesztették életüket, és mintegy 1,4 millióan váltak földönfutóvá. Az ENSZ adatai szerint a népesség egyharmada humanitárius segítségre szorul Mianmarban.
Ferenc pápa is felszólalt a mianmari erőszak ellen
Ismételten és nagy szomorúsággal kell sürgősen felidéznem Mianmar drámai helyzetét, ahol sokan, főként fiatalok veszítik életüket azért, hogy reményt adjanak országuknak. Én is letérdelek Mianmar utcáin és azt mondom: szűnjön meg az erőszak! Én is kitárom a karom és azt mondom: győzzön a párbeszéd! A vér semmit nem old meg. Győzzön a párbeszéd!
– mondta a pápa.
Forrás: MTI, vaticannews.va; Fotó: MTI/AP/Kjunhla Aktivistacsoport
Facebook
Twitter
YouTube
RSS