Össze lehet hozni egy olyan kompromisszumot a kvóta kizárását érintő alaptörvény-módosításhoz, amellyel meglehet az elfogadásához szükséges parlamenti többség – így értékelt Kósa Lajos szerdán a Kossuth Rádióban és az M1-en az előző napi többpárti egyeztetés után. Az LMP szkeptikus a módosítással kapcsolatban.
A Fidesz frakcióvezetője tárgyszerűnek és lényegre törőnek nevezte a keddi, eredetileg ötpártira tervezett egyeztetést, amelyen az MSZP és az LMP nem vett részt. A Fidesz, a KDNP és a Jobbik képviselőivel tartott hárompárti egyeztetés alapján a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: vannak technikai részletek, amelyekben módosításra lesz szükség, de tartalmi kérdésben csak egy dologban voltak más állásponton. A Jobbik ugyanis azt javasolta, hogy az a törvény, amelyet az Alaptörvény felhatalmazása alapján majd a parlamentnek el kell fogadnia a kvóta ellen, sarkalatos törvény legyen, míg az eredeti kormányfői előterjesztésben sima törvény szerepel.
A Fidesz frakcióvezetője azt mondta: az alaptörvény módosításáról többpárti és a pártelnökök között kétoldalú egyeztetéseket is tartanak még. A parlamenti vitát jövő hétfőn folytathatják le.
Orbán Viktor október 2-án este, a kvótareferendum eredményeinek előzetes megismerése nyomán jelentette be, hogy alkotmánymódosítást javasol a parlamentnek, mert „az emberek akaratát rögzíteni kell az alaptörvényben”. A kormányfő hétfőn terjesztette be az Országgyűlésnek az alaptörvény módosítását kezdeményező javaslatát, amely tiltaná idegen népesség Magyarországra telepítését.
Nem lát új elemeket az LMP a módosítási javaslatban
Az egyeztetéstől távolmaradó LMP még nem döntött, megszavazza-e az alaptörvény-módosítást, a párt ugyanakkor a normaszöveg alapján úgy látja, a benyújtott alaptörvény-módosítási javaslat „nem fogja nagyon előre vinni a megoldást”, és „igazából nagyon új elemeket nem tartalmaz”, továbbra sem tesz különbséget a menekültkérdés és a gazdasági bevándorlók között – mondta Schmuck Erzsébet, az LMP frakcióvezetője a Kossuth rádióban szerda reggel. Megerősítette, nem vesznek részt az alkotmánymódosításról rendezett egyeztetéseken, mert – bár az LMP nyitott volt –, az egyeztetés előkészítése „kaotikus” volt.
A frakcióvezető szerint a menekültek ügyében a genfi egyezményben rögzítettek szerint kell eljárni, de a gazdasági bevándorlók esetében minden országnak meg kell adni a jogot, hogy eldöntse, szüksége van-e rájuk, befogadja-e a gazdasági bevándorlókat.
Új nemzeti egység Magyarországért
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint az MSZP és az LMP továbbra is pártpolitikai szempontoknak rendeli alá a brüsszeli bevándorlási kvóták ügyét, és így szembemennek a népszavazás „egyértelmű eredményével”. Dömötör Csaba úgy fogalmazott, október 2-án létrejött egy új nemzeti egység Magyarországért, azok közössége ez, akik szerint nem lehet a magyarok megkerülésével döntéseket hozni olyan fajsúlyos ügyekben, mint a bevándorlás.
Fontosnak tartjuk, hogy minden parlamenti párt figyelembe vegye a népszavazás 98 százalékos többségét, és ennek alapján alakítsa ki álláspontját.
Dömötör Csaba utalt a PestiSrácok.hu által kedden, az Európai Parlament Polgárjogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) szakértői meghallgatásáról közölt tudósításra:
Aki elvitatja a brüsszeli kvótacsomag kockázatait, annak javasoljuk, hogy olvassa el az Európai Parlament keddi meghallgatásáról szóló híreket. Ebből egyértelműen kiderül, hogy a brüsszeli baloldali képviselők továbbra is a kényszerbetelepítésben látják a megoldást, miközben teret engednének a további bevándorlásnak.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS