A Blikk kiszivárgott belső információkra hivatkozva azt írja, hogy a Jobbik tucatnyi helyen léptetheti vissza jelöltjeit, hogy megakadályozza a fideszes képviselőjelölt győzelmét. A választások közelgő időpontjának nyomására nem csak Vona pártjában, hanem a baloldalon is lesznek visszalépések a lap szerint, akár a pártközpont jóváhagyása nélkül is. Ilyen taktikai lépésre lehet számítani a Blikk állítása szerint többek között Lázár János választókerületében, ahol, ha az MSZP-s és a jobbikos jelölt egyszerre indul, akkor Lázár lesz a nyertes. Ezért a szocialista visszaléphet az esélyesebb jobbikos javára. Szekszárdon pedig az MSZP és az LMP között lehet együttműködés, ahol Harangozó Tamás elnökségi tag és Hadházy Ákos, az LMP társelnöke állapodnak meg végül. Azt írják összesen 12 körzetben hajlandó hátralépni a jobbikos jelölt.
Kevesebb mint három hét van a választásokig, de az egyeztetések, találkozók tényén kívül nem tudnak mit felmutatni az ellenzéki oldalon összefogás címszó alatt. A taktikai együttműködés még mindig mindig nem körvonalazódik.
A hétvégi nagy egyeztetés sem zárult érdemi sikerrel. Az LMP és az MSZP- DK szövetség egymásra fogja, miért is nem fog össze. Az LMP szerint, ha Vonával nincs megegyezés nincs értelme az egyességnek. Márpedig Gyurcsány hallani nem akar a Jobbikól és ez persze fordítva is igaz, legalább is a jelenlegi hivatalos forgatókönyv szerint.
Az MSZP két helyen az esélyes független jelölt érdekében mondott le saját jelölt indításáról, a DK Szél Bernadett LMP-társelnök javára jelentette be a visszalépését a budakeszi választókerületben, illetve az Együtt is több helyen visszalépett más javára.
A háttérben is történtek jogszerű de kevésbé etikus és akár törvénytelen kísérletek is arra, hogy elérjék valamely politikai erők, vagy jelöltjük ellenfelük visszalépését. Korábban Kész Zoltán, Veszprém baloldal által támogatott, liberális független jelöltje fenyegette, zsarolta ellenzéki jelölttársait. Hétfőn pedig kiderült, hogy Kiskunhalason a Jobbik jelöltje, aki nem más, mint Farkas Gergely, az Ifjúsági Tagozat elnöke pénzt ajánlott az LMP jelöltjének, Midi Melindának ha visszalép.
A Blikk megszólaltatott egy választási szakértőt, aki szerint még nem terítették ki lapjaikat a pártok: – Sok jobbikos szavazó gyomra nem venné be, ha baloldali pártok aspiránsai javára nyíltan visszaléptetnék a jelöltjeiket.
László Róbert, a Political Capital elemzője a lapnak azt mondta, pár nappal a voksolás előtti visszalépéseknél már kevesebb emberhez jut el, hogy milyen alku született, s a kormányoldal is nehezebben tudná támadni a döntést.Technikailag és közjogilag a voksolás előtti este is kivitelezhető a visszalépés. Ha ez megtörténik, akkor egy-két tucat körzetben nyerhet ellenzéki jelölt.
Azért is döntenek nehezen úgy, akik már jelöltek, hogy végül mégsem indulnak, mert a jelöltségért pénzt is kapnak, amit így elbuknak. Minden jelölt egymillió forintot kap a kampányra, az országos listát álltó pártok pedig 150 és 600 millió közötti összeget a jelöltek számáról függően. Aki visszalép, annak vissza kell fizetnie a felvett pénzt.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS