Megjelent Fricz Tamás legújabb elemzése, amely a 21. századi demokráciát veszi célkeresztbe. Az Alapjogokért Központ kedden reggel mutatta be a sorozat első (rész)elemzését, amely a „Mi veszélyezteti a demokráciát, avagy: túléli-e a demokrácia a 21. századot?” címet viseli. Fricz Tamás a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy miközben a demokratikus országok száma fokozatosan növekszik a világban, ezzel párhuzamosan egyre nagyobb a demokráciából való kiábrándulás is az emberek körében.
Az Alapjogokért Központ elemzője az Egyesült Államokat hozta fel példaként, ahol 15 évvel ezelőtt még elenyésző számban kételkedtek a demnokráciában, a számok azóta viszont annyira “érdekesen” alakultak, hogy most már a többség saját bevallása szerint nem elégedett a rendszerrel.
A demokráciára leselkedő legnagyobb veszély a 21. században, hogy felülírja egy újfajta, Nyugatról induló globális rendszer, amelyet nem a politika hoz létre, hanem a globális piac irányítói, egy pénzügyi és gazdasági elitokrácia. A demokráciákat tehát elsősorban nem endogén, azaz nemzetállamokon belüli, hanem exogén, nemzetállamokon kívüli vagy felüli hatások veszélyeztetik.
Tanulmányt bemutató sajtótájékoztatón Fricz Tamás hozzátette, a globális hálózatok nem csak veszélyt jelentenek a demokráciákra, hanem célul tűzték ki a nemzetállamok háttérbe szorítását is. Olyan szupranacionális intézményeket igyekeznek létrehozni, amelyek a kormányokat zárójelbe teszik, az emberek rossz közérzetét pedig éppen az okozza, hogy az általuk megválasztott politikusok kezéből kikerül az irányítás.
A tanulmány szerint a demokráciára nézve a legnagyobb kihívást a globális pénzügyi és gazdasági elit, illetve az általa preferált globalista liberalizmus jelenti, amelyik a tágabb értelemben vett Nyugaton uralkodó áramlattá vált az utóbbi három évtizedben.
A demokráciát, mint politikai rendszert felülírja egy újfajta, Nyugatról induló globális rendszer, amelyet nem a politika hoz létre, hanem a globális piac irányítói”
– olvasható a tanulmányban.
Kiderül az is, hogy a globális piaci szereplők erősen támadják a nemzetállami kereteket úgy, hogy azok elavultságáról beszélnek, mert jól tudják, hogy a nemzetállamok felbomlasztása egyet jelentene a nemzeti keretek között működ demokráciák alárendelésével is.
Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy az elemzés segít annak megértésében is, hogy mi a demokrácia a 21. században, mi a demokrácia jövője a 21. században, illetve hogy mi történik Magyarországon, és miért éri folyamatosan támadás hazánkat.
A tanulmány ITT olvasható.
Alapjogokért Központ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS