A szombaton évértékelőt tartó Orbán Viktort az aktív magyar szavazók nagy többsége, ötvennyolc százaléka szeretné miniszterelnöknek – közölte szombaton az Alapjogokért Központ az elmúlt tizenkét hét adatait összegző közvélemény-kutatására hivatkozva.
Az elemzők közleményükben hangsúlyozták: a hivatalban lévő kormányfő népszerűsége az utóbbi 12 hétben rendre 50 százalék fölött volt, míg “baloldali kihívójának”, Márki-Zay Péternek a támogatottsága a kampányidőszak kezdetekor lényegesen alacsonyabb. Február elején az aktív szavazók mindössze 24 százaléka mondta azt, hogy Márki-Zay Pétert szeretné kormányfőnek, ami esetében a második legrosszabb adat 2021 novembere óta. Az Alapjogokért Központ aláhúzta: a kutatási trendek azt mutatják, a válaszadók rendre abszolút többséget meghaladó arányban mondták azt, hogy Orbán Viktort szeretnék miniszterelnöknek.
A 2010 óta hivatalban lévő kormányfő népszerűsége továbbra is töretlen: a mögöttünk hagyott 12 hétben 52–61 százalék között mozgott az őt támogató, aktív megkérdezettek aránya – ez most 58 százalék
– olvasható a közleményben. Kiemelték, hogy “az évértékelője alapján Gyurcsány Ferenc teljes támogatását bíró Márki-Zay Péter” népszerűsége ezzel szemben a legutolsó adatfelvételkor csökkent: a baloldal miniszterelnök-jelöltjét 2022 negyedik hetében csak az aktív szavazók 24 százaléka támogatta, vagyis kevesebb, mint negyedük szeretné őt kormányfői pozícióban látni.
A hódmezővásárhelyi polgármester országos szimpátiaindexe a felmérések kezdetétől fogva, hétről hétre alacsony volt
– közölte az Alapjogokért Központ. Hangsúlyozták, hogy Márki-Zay Péter támogatottsága tavaly év végéhez közeledve érte el az eddigi mélypontját: akkor 22 százalék mondta azt, hogy őt szeretné kormányfőnek, amin most csak 2 százalékot tudott javítani.
Márki-Zay Péter lemaradása azért lehet még mindig ilyen jelentős, mert “hétről hétre jóformán kipécéz egy adott társadalmi csoportot: nevezte már tudatlannak a vidékieket, gúnyolódott a nyugdíjasokon vagy ostobának titulálta azokat, akik pártolják a gyermekvédelmi törvényt” – fogalmazott az Alapjogokért Központ. Hozzátették: Márki-Zay Péter “mindemellett a korábbiakban kritizálta a rezsicsökkentést, a minimálbért, a 13. havi nyugdíjat és az alapvető élelmiszerek hatósági árstopját is”.
Az Alapjogokért Központ közvélemény-kutatásai 2021. november 15. és 2022. február 9. között telefonos adatfelvétellel, CATI-módszerrel készültek. Az egyenként 1000 fős minták reprezentatívak a 18 évesnél idősebb lakosságra.
Forrás: MTI/Alapjogokért Központ; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS