Földháborút robbantott ki Ausztria Magyarország ellen. A sógorok saját, igen gazdag földművelőik érdekében küldtek hadüzenetet Budapestnek, sőt, sértett kisgyerekként egészen Brüsszelig rohantak. Annak ellenére, hogy Michael Spindelegger külügyminiszter úgy fogalmazott, nem szabad a „Magyarország-szapulás” hibájába esni, az osztrák média – egyfajta nemzeti ügyként kezelve a témát – valóságos hecckampányt indított. Az elmúlt hetekben tele volt a kinti sajtó a magyar földtörvényt szapuló cikkekkel. Ezekből fordítottunk és csemegéztünk. Pedig uniós viszonylatban nem is olyan kemény az új földtörvényünk. Annak ellenére sem, hogy a PestiSrácok.hu úgy értesült, a hatmillió hektáros termőföldvagyonunkból másfél millió hektárnyit (!) szereztek meg törvénytelenül, zsebszerződésekkel külföldiek, zömében osztrákok. Ahol sikerül kimondatni a törvénysértést, ott visszakerül a föld az eredeti tulajdonoshoz, míg – tudomásunk szerint – első körben ötezer hektárt kész visszavásárolni is a magyar kormány, hogy enyhítse a Nyugat-Magyarországon élő gazdák földéhségét.
EGRESSY KÁROLY – PestiSrácok.hu
Magyarország kisajátít, Magyarország elveszi a törvényesen megszerzett földterületeket, Visszaveszi földjeit az osztrákoktól a magyar állam, Kiutasított osztrák gazdák, Ami ma még szentírás, az holnap már bizonytalanság – ilyen, és ehhez hasonló című, felütésű cikkek árasztották el az osztrák sajtót az utóbbi napokban, az ottani média és az osztrák kormány is földháborút robbantott ki hazánk ellen. Ausztriának nem tetszik az új földtörvény, az, ahogy a magyar állam fellép a zsebszerződések ellen, és az, ahogy a saját érdekeit védi. A csatabárd kiásása azután kezdődött, hogy a magyar hatóságok tizenhat esetben rendelték el osztrák állampolgárok termőföld-vásárlásának érvénytelenítését. Az Ö1 osztrák közszolgálati rádió ismertette, a helyi hatóságok, amelyek előzőleg engedélyt adtak a telekkönyvi bejegyzésre, Budapestről kaptak utasítást a termőföld-vásárlás érvénytelenítésére. Ausztria – sértett kisgyerekként – egyenesen Brüsszelbe szaladt, s az Európai Uniónál panaszolta be Magyarországot. A jogbiztonság biztosítását követelik, az Európai Bizottság pedig ígéretet tett Bécsnek a kifogások kivizsgálására. Annak ellenére, hogy Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter úgy fogalmazott, nem szabad a “Magyarország-szapulás” hibájába esni, Ausztria a negyedik hatalmi ágat, a média minden erejét is latba vetette.
Ugrott Wolf úr száz hektárja
Az ORF burgenlandi kiadása egy Magyarországon gazdálkodó osztrák termelőt citált a közvélemény elé, aki arról számolt be, hogy nagyon félti száz hektáros magyar birtokát. „Nagyon össze vagyunk zavarodva, mert ami ma még érvényes Magyarországon, az holnap már nem biztos, hogy az lesz” – siránkozott egy sort Markus Wolf, aki tizenhárom éve szerzett tulajdonjogot egy száz hektáros magyarországi szántóterület felett. A bökkenő azonban ott van, hogy birtoka éppen az Őrségi Nemzeti Parkon belül található, az egyik legértékesebb területen. Markus Wolf az ORF-nek kijelentette, egy évvel ezelőtt kapott levelet a park igazgatóságától, hogy harminc napon belül kisajátítják a mezőket. „Minden erőmmel tiltakoztam, jelenleg még vita folyik a tulajdonjogomról. Óriási a bizonytalanság” – szögezte le Markus Wolf.
Helyre kell állítani a jogbiztonságot – idézi az osztrák szakpolitikusokat, és mond maga véleményt a Kleine Zeitung. „A gazdáknak jogbiztonságra van szükségük. A minisztérium kapcsolatban áll a budapesti osztrák tanácsossal és az európai szintet is bekapcsolta, mint a szerződések őrét” – fogalmazott Nikolaus Berlakovich mezőgazdasági miniszter. Az osztrák média szinte egységesen bekapcsolódott a hírverésbe, és a magyar intézkedések kritizálásába. Érdekes, hogy az osztrák kommentelők már nem ennyire egységesen elutasítóak és ellenségesek. Néhányan megjegyzik, hogy megértik a magyar kormányt, miután az osztrák gazdák tehetősek, és aprópénzt jelent nekik egy-egy magyar parcella megvásárlása, így Budapestnek valamit tennie kellett. Ernst Zimmerl, a Budapesten, az osztrák nagykövetségen dolgozó mezőgazdasági tanácsos nyomatékosította, nem az osztrák gazdák, hanem a magyar hatóságok mulasztottak, miután megyei földhivatalok jogkör nélkül engedélyezték a vásárlást.
Csak a “zsebeseket” fosztják meg a földjüktől
A nagy médiahadjáratot a magyar Vidékfejlesztési Minisztérium próbálta csillapítani. A tárca az osztrák-magyar földvitára reagálva közölte, kizárólag a jogszabályba ütköző szerződéseket kötőknek kell számolnia a magyar állam fellépésével és polgári jogi, valamint büntetőjogi következményekkel. „A magyar állam tiszteletben tartja a tulajdonhoz való alkotmányos jogot, amely a jogszerűen tulajdonjogot szerző uniós külföldit ugyanúgy megilleti, mint a magyar állampolgárokat” – küldött üzenetet Bécsbe a minisztérium. A tárca nyomatékosította, a jogszerűen termőföld-tulajdont szerzett tagállami polgároknak nem kell tartaniuk attól, hogy megfosztják őket a művelésükben lévő földterülettől. A jogszabályba ütköző szerződések megkötésében részt vevőknek ellenben számolnia kell az állam fellépésével úgy polgári jogi, mint büntetőjogi téren. Ezek az úgynevezett zsebszerződések, amelyekkel szándékosan, többnyire bérletnek álcázva játszották ki a földszerzési tilalmat.
Valósággal lecsíptek egy darabot Magyarországból
Az osztrák földháború már csak azért is etikátlan, és érthetetlen, mert a nyugati határszélt gyakorlatilag bekebelezték az ausztriai farmerek. A Pestisrácok.hu úgy értesült, egy, de inkább másfélmillió hektárnyi magyar termőföld érintett zsebszerződéssel, mondhatjuk kvázi ekkora területet annektált Magyarországból Ausztria. Brutális szám, tekintve, hogy Magyarországon összesen hatmillió hektár művelhető, vagy másként fogalmazva: a másfélmillió hektár öt Vas megyényi terület. Az osztrák földbérlők már így is több százezer hektáron, több száz településen nullázták le a magyar gazdák esélyeit. Az osztrák térnyerés és nyomulás több tízezer magyar család megélhetését veszélyezteti.
Pikáns, hogy Ausztria már tizenhat kisajátítás után ekkora hisztit rendezett, és uniós segítséget kért, gondoljunk bele, mi történne, ha megtudnák amit mi tudunk. A Pestisrácok.hu ugyanis úgy értesült, hogy a magyar állam és a szaktárca csak Vas megyében már mintegy háromszázötven szerződést kötött a külföldiek kezén lévő, vagy általuk használt földek visszavásárlására. Nem tizenhatot, háromszázötvenet. A Pestisrácok.hu információi szerint ötezer hektár föld megvásárlása a magyar cél, erre a költségvetési források is rendelkezésre állnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS