Vasárnap szavaz az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) arról a francia határozati javaslatról, amely szerint a világszervezet megfigyelőket küldene a szíriai Aleppóba a civilek kimenekítésének ellenőrzésére – közölték diplomaták.
A Biztonsági Tanács, amelynek 15 ország a tagja, közép-európai idő szerint délután öt órakor ül össze. A határozati javaslat célja a polgári lakosság biztonságának garantálása. A péntek délután beterjesztett szövegben az áll, hogy a BT aggodalmának ad hangot a súlyosbodó aleppói humanitárius válság miatt, s “a megszállt Aleppó több tízezer lakosának” van szüksége segélyre és arra, hogy kimenekítsék őket a városból. Hangsúlyozza a lakosok jogát ahhoz, hogy távozásuk önkéntes legyen és az általuk megválasztott helyre történjen, és aláhúzza, hogy minden civilt megillet a védelem, a távozókat és a városban maradókat egyaránt. Az evakuálás “közvetlen és pártatlan” megfigyelésére az ENSZ már Szíriában tartózkodó munkatársaiból alakítanának missziót, amelyet közvetlenül az ENSZ főtitkárának felügyelete alá helyeznének. Ezen felül további személyzetet is küldene az ENSZ Szíriába. A BT öt állandó tagja közé tartozó és így a szavazásban vétójoggal rendelkező Oroszország – Szíria szövetségese – ellenzi a javaslatot.
Az észak-szíriai városban több ezer civil és a felkelők maradéka várja továbbra is, hogy folytatódjon az evakuálás, amit pénteken felfüggesztett a damaszkuszi kormány, arra hivatkozva, hogy egyes fegyveresek nem tartották tiszteletben a kiürítésről szóló megállapodást, kormánypárti fegyveresek pedig azt követelték, hogy két, a felkelők kezén lévő faluból is menekítsék ki a lakosokat. Francois Delattre, Franciaország ENSZ-nagykövete arra figyelmeztetett, hogy Aleppó egy “újabb Srebrenica” lehet. A diplomata arra utalt, hogy 1995-ben a II. világháború óta Európában elkövetett legszörnyűbb mészárlás zajlott le. Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Samantha Power jelezte, hogy Washington támogatja a francia határozati javaslatot. “Reméljük, hogy még a hétvégén, rendkívüli sürgősséggel szavazhatunk” – mondta. Oroszország képviselője, Vitalij Csurkin azonban úgy vélte, a javaslatnak “vannak vitatható elemei”. Csurkin azzal érvelt, hogy “megfigyelők küldése hetekbe telik”.
PS/MTI, Fotó:EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS