Ismét Csányi Sándor vezeti a Napi.hu gondozásában megjelent A 100 leggazdagabb 2016 listáját, ahová idén tíz új nábob érkezett. A Befolyásbarométer dobogójára pedig Orbán Viktor, Csányi Sándor és Lázár János került.
Tavaly újabb 35 milliárddal, 200 milliárd forintra gyarapította vagyonát Csányi Sándor, így 2011 óta egymás után hatodszor lett a leggazdagabb magyar – derül ki a tizenötödik alkalommal megjelenő A 100 leggazdagabb című kiadványból.
Az élmezőny csaknem változatlan, Várszegi Gábor eltűnt
Az OTP Bank elnökét – egy kivétellel – ugyanazok követik, mint tavaly: Bige László, a Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa 175 milliárd forinttal második, a harmadik helyezett Demján Sándor 27 milliárdos növekedéssel érte el a mostani 120 milliárdos vagyonát, míg a negyedik Széles Gábornak kereken 100 milliárdja van. Nagy változás hogy a 14 évvel ezelőtti, első ilyen listát még 40 milliárdos vagyonnal vezető Várszegi Gábor, tavaly még 115 milliárddal harmadik volt, mostanra viszont eltűnt a listáról. A Fotex-csoport főtulajdonosa fokozatosan eltávolodott Magyarországtól az utóbbi években, már magyar lakcímkártyáját és adószámát is visszaadta.
A százmilliárdosokat a Wallis-tulajdonos Veres Tibor követi 97 milliárddal, majd a korábban bőven 100 milliárd fölötti vagyonnal rendelkező Gattyán György jön 96 milliárd forinttal. A Docler-csoport online erotikus szolgáltatásokból meggazdagodott tulajdonosa ugyan az Európai Bíróságon pert nyert a magyar adóhivatal ellen, ám a vizsgálathoz kapcsolódó vagyonzárolás még nem zárult le. Őt Wáberer György szállítmányozási nagyvállalkozó és miniszteri biztos követi 90 milliárdos vagyonnal. A médiavállalkozó Rákosi Tamásnak 87 milliárd forintja van, a kormányfő korábbi szövetségese, Simicska Lajos pedig a „háború” ellenére 10 milliárddal növelte a vagyonát tavaly, és most 83 milliárd fölött rendelkezik. A tíz leggazdagabb közé még éppen befért a Jász-Plasztik-cégcsoportot vezető Kasza Lajos (71 milliárd forint).
Sokkal több pénzük van a gazdagoknak
A listán szereplők összvagyona idén már megközelítette a 2800 milliárd forintot (azaz a kilencmilliárd eurót), ez 180 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbit (a múlt évi 160 milliárdos emelkedés után), miközben mindkét évben nulla közeli volt az infláció Magyarországon. Érdekesség, hogy az összvagyon ugyanezen értéke az első, 2002-es rangsor esetében csak 632 milliárd forintot tett ki. Ebben az évben már legalább 6,8 milliárdra volt szükség, hogy felkerülhessen valaki a százas listára, amelyen tíz új név szerepel.
Tíz új gazdag
A leggazdagabb újonc Vajna András György (közismertebb nevén Andrew G. Vajna), aki 44 milliárd forintos vagyonnal a 16. pozícióban debütált. Az USA-ból hazatért üzletember hazai céghálója egyre kiterjedtebb, legnagyobb nyereséget termelő vállalkozása a Las Vegas Casino Kft. Az Agrofeed két tulajdonosa, Csitkovics Tibor és Szekeres István az 51., a Wizz Air-nek köszönhetően feltörő Virág Attila az 52., a műkörömiparban tevékenykedő Jákob Zoltán a 61. Helyen nyitott. Lévai Ferencet és családját a BioTechUSA márka sikere a 75. helyre repítette, a Medisót tulajdonló Bagaméry István a 77., Berkes Mihályné pedig férjével a 84. helyre került. A listán ugyancsak először találkozhatunk Hernádi Zsolt nevével, aki a 85., a mezőgazdaságban érdekelt Kárpáti László a 86., a dohányiparban működő Sánta János pedig a 98. helyen szerepel.
A befolyás kormánypárti tulajdonság
A kiadvány Magyarország tavalyi ötven legbefolyásosabb emberével is foglalkozik, tíz politikai elemző véleményét összesítve. A rangsort változatlanul Orbán Viktor miniszterelnök vezeti Csányi Sándor előtt, míg a harmadikon megtartotta tavalyi helyét Lázár János. Az első ötbe még Matolcsy György MNB-elnök és Vajna András György kaszinó- és tévétulajdonos került be. Az első húsz helyezett többsége a politikából vagy a politika árnyékában és segítségével felépített gazdasági erőből szerzi befolyását. Az összegzés idén is arra keresi a választ, ki, hogy és mennyi erőforrást tud megmozgatni egy-egy üggyel összefüggésben.
Kiderült, hogy a politikai színtér, a kormányzati háttér, a barátságok, partnerségek változásai rövid idő alatt jelentősen megváltoztathatják a közélet szereplőinek befolyását. A top-100-ba bekerülő leggazdagabb magyar közül csupán 14 került be az ötven legbefolyásosabb közé. A tizenkét tagú magyar kormányból heten szerepelnek a befolyáslistán − mindannyian befértek az első húszba –, ellenzéki politikusok pedig szinte csak mutatóban vannak. Simicska Lajos és köre befolyása jelentősen csökkent egy év alatt. A friss rangsor két legnagyobb nyertese Barcza György, az ÁKK Zrt. vezérigazgatója és Papcsák Ferenc, az MNB fb-elnöke.
forrás: napi.hu, kép: index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS