Az elmúlt napokban ismét felmerült a kérdés, hogy ha a kvóta-népszavazáson a határon túli magyarok levélben is szavazhatnak, akkor a magyarországi lakcímmel rendelkező, de külföldön tartózkodó magyar állampolgárok miért csak a külképviseleteken. Az Alapjogokért Központ közlése szerint alkotmányos ez a különbségtétel, és éppen az lenne alkotmánysértő, ha a magyar lakcímmel rendelkezők egy részének engednék a levélben szavazást, más részüknek meg nem.
A különbségtétel alkotmányos, annak alapja a lakcím hiánya, illetve annak megléte, alkotmányjogi szempontból tehát két jól elkülöníthető csoportról van szó, melyek nincsenek összehasonlítható helyzetben, így eltérő szabályozás alkotmányosan vonatkozhat rájuk – fogalmazott az Alapjogokért Központ, hozzátéve, hogy a lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok viszont összehasonlítható helyzetben vannak.
„Ha a jogalkotó úgy módosítaná a szabályozást, hogy a lakcímmel rendelkező, de a szavazás napján külföldön tartózkodó magyar állampolgárok levélben is szavazhatnának, éppen azzal hozna létre alkotmányellenes helyzetet. Ilyen esetben ugyanis összehasonlítható helyzetben lévők között valósulna meg jogellenes diszkrimináció, mert a szavazás napján belföldön tartózkodó, lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok nem szavazhatnának levélben” – írják. A Központ szerint a jogalkotónak vagy minden, magyar állampolgársággal rendelkező személynek meg kéne adnia a levélben szavazás jogát – ami átláthatatlan helyzetet eredményezne –, vagy senkinek sem adhatja meg közülük.
A legtöbb állam a területén történő életvitelszerű tartózkodás esetére előírja az ottani állandó lakcím létesítését – mely értelemszerűen feltételezi, hogy egy másik államban korábban létesített állandó lakcímet szükséges megszüntetni. Hiszen életvitelszerűen az ember egyszerre egy helyen él. Ezt a magyar szabályok is előírják: tehát abban az esetben, ha a külföldön életvitelszerűen tartózkodó magyar állampolgárok bejelentik magyarországi állandó lakcímet megszüntetését, akkor lehetőségük nyílik a népszavazáson levélben szavazni.
forrás: Alapjogokért Központ
Facebook
Twitter
YouTube
RSS