Minősített adattal való visszaélés miatt a feljelentéseiről ismert magánszemély, Tényi István szerdán bejelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) a jobbikos Novák Előd ellen, aki a Facebook-on közzétett egy titkosított kormányjavaslatot, amely a terrorveszélyhelyzet Alaptörvénybe illesztéséről szól. A Facebook bejegyzésről a kuruc.info cikket is írt.
Mint arról már beszámoltunk, a kormány korábban az Alaptörvény módosítását javasolta, hogy önálló tényállás legyen a terrorveszélyhelyzet. A Simicskó István honvédelmi miniszter által kezdeményezett ötpárti budapesti egyeztetés után viszont a Jobbik politikusa, Novák Előd Facebook oldalán nyilvánosságra hozta a titkosított javaslatot, a bejegyzés alapján a kuruc.info pedig cikket írt. A feljelentéseiről és közérdekű bejelentéseiről ismert magánszemély, Tényi István ezek alapján szerdán bejelentést tett a BRFK-ra, minősített adattal való visszaélés miatt.
Az MTI szerint a tárgyaláson a két kormánypárt mellett a Jobbik és az LMP képviseltette magát, az MSZP nem vett részt rajta. Novák Előd a közösségi portálon olvasható bejegyzésében elismeri, hogy a kormányjavaslatot 30 évre titkosították, így annak közzétételéért 3 éves szabadságvesztést is kaphat, de mint írja, a polgári engedetlenség eszközéhez nyúlva (s mentelmi jogáról lemondva) akkor is felhívja a figyelmet rá. A képviselő kiemelte, hogy a javaslathoz “még csak háttéranyagot sem kaptunk az összpárti(nak tervezett) egyeztetésen a Honvédelmi Minisztériumban, hogy pl. mit értenek terrorveszélyen, amire hivatkozva (bemondásra) a kormány szinte bármit megtehetne (…) A képviselő állítása szerint a javaslat kontroll nélküli, „az egész országban lekapcsolhatnák az internetet, beszüntethetnék az általuk kívánt médiumokat, felfüggeszthetnék a gyülekezési jogot, kijárási tilalmat rendelhetnének el, kitelepíthetnék az ország valamely részén élőket, akárhogy korlátozhatnák a járműforgalmat, elkobozhatnák „a biztonságot veszélyeztetők” vagyonát, bevezethetnék a jegyrendszert…”
A Fidesz frakcióvezető-helyettese, Gulyás Gergely korábban úgy tájékoztatott, hogyha a parlament elfogadja az alkotmánymódosítást, a kormány terrorfenyegetettség vagy terrortámadás esetén terrorveszélyhelyzetet hirdethetne. Ebben a helyzetben a kabinet olyan rendeletet alkothatna, amellyel az alkotmány rendelkezéseit nem érinthetné, de egyes törvények alkalmazását – sarkalatos törvényben rögzített szabályok szerint – átmenetileg felfüggeszthetné, eltérhetne tőlük. Ezek a rendeletek 60 napig maradnának hatályban, és ha a parlament nem erősíti meg őket vagy nem hosszabbítja meg ezt a határidőt, 60 nap után hatályukat veszítik. Emellett terrorveszélyhelyzetben a honvédség segíthetné a rendőrség munkáját a belbiztonsági feladatokban – ismertette Gulyás Gergely, emlékeztetve, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben már volt erre példa.
Fotó: Facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS