Nem sürgette mindig a mostani vehemenciával a korrupció elleni fellépést Magyarországon az Egyesült Államok – írja a Magyar Nemzet. Sőt, néhány éve, amikor a szocialista kormányokhoz kötődő ügyeket igyekezett feltárni a második Orbán-kormány, a szuperhatalom budapesti képviselete erőteljes nyomást gyakorolt a magyar hatóságokra többek között Gyurcsány Ferenc büntetőjogi sérthetetlensége érdekében. Az amerikai diplomaták kifejezetten gátolták a sukorói telekcsere feltárását.
A szocialista kormány tagjait is érintő ügyben az amerikai nagykövetség kifogásolta, hogy vizsgálat kezdődött. Budai Gyulától, a volt elszámoltatási és korrupcióellenes kormánybiztostól a korábbi nagykövet és munkatársai rendszeresen kértek tájékoztatást az eljárással kapcsolatban – olvasható a lapban.
Budai Gyula a Magyar Nemzetnek felidézte: 2011-ben érezte először, hogy kifejezetten politikai alapon vonják felelősségre, amikor a finn nagykövetség szervezésében egy ebéden vett részt. Az eseményen jelen volt kilenc nagykövet, köztük az akkori amerikai, norvég és izraeli diplomata. Budai szerint mindhárman ellenségesen viselkedtek vele, s megfogalmazták neki a sukorói telekcsere ügyében indult eljárással összefüggő aggályaikat. “Éreztették, hogy nem nézik jó szemmel az elszámoltatást, az ugyanis nem fér össze az ő demokráciáról alkotott fogalmukkal” – mondta Budai.
Néhány hónappal az ebéd után Budait az amerikai nagykövetségről külön is megkeresték, hogy beszéljen személyes találkozón az elszámoltatásról. A kormánybiztos a külképviselet közelében egy kávézóban találkozott Timothy Betts akkori követtanácsossal, s beszélgetésük szinte kizárólag Sukoróról szólt. A két órán át tartó eszmecsere alatt Betts elsősorban eljárásjogi aggályokat fogalmazott meg. A kormánybiztosi hatáskör kiterjedése, működése és a társszervekkel összehangolt tevékenység mellett az első titkár azt is megkérdezte, miért folyik politikai üldözés Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen.
Budai szerint mandátuma alatt egyetlen alkalommal sem volt példa arra, hogy az amerikai nagykövetség korrupciógyanús ügyekről számolt volna be neki, holott ha ilyenről lett volna adatuk, a volt kormánybiztos szerint tájékoztatniuk kellett volna róla, hiszen volt köztük közvetlen kapcsolat. – Amikor ők kérdeztek, igyekeztem mindig kielégítő választ adni. Tőlük azonban soha nem kaptam semmilyen tájékoztatást – idézte fel a lapnak a volt kormánybiztos.
Az előző kormány tagjai ellen indult eljárások ügyében a nagykövetség statisztikai adatszolgáltatás címén a Legfőbb Ügyészségtől is rendszeresen kért információt. Beszámoltunk róla, a külképviselet arra volt kíváncsi, hogy név szerint mely szocialista politikussal szemben folyik büntetőeljárás, és milyen stádiumban van a nyomozás. Eleni Tsakopoulos Kounalakis akkori amerikai nagykövet pedig a Legfelsőbb Bíróság elnökével és a Magyar Bírói Egyesület első emberével is megbeszéléseket folytatott a magyar igazságszolgáltatás munkájáról.
(Forrás: Magyar Nemzet)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS