Háromszázmillió dollárt ajánlott fel Mike Pompeo amerikai külügyminiszter (képünkön) a délkelet-ázsiai térség biztonságának fejlesztésére szombaton a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) szingapúri találkozóján.
Az amerikai diplomácia vezetője az eseményen kifejtette, hogy az új támogatás a tengeri biztonságot, a humanitárius segítségnyújtás fejlesztését, a békefenntartó kapacitások bővítését és a nemzetközi fenyegetések ellensúlyozását szolgálja. Az Egyesült Államok korábban jelezte: indo-csendes-óceáni stratégiája keretében száztizenhárommillió dollárral támogatja az energetikai, technológiai és infrastrukturális projekteket Ázsiában. Az alapok egyik célja Kína térségbeli befolyásának ellensúlyozása. Peking az új selyemút projekt keretében indított kereskedelmi offenzívát a térségben. Az indo-csendes-óceáni kifejezés az elmúlt években vált egyre divatosabbá a japán, ausztrál, indiai és amerikai külügyi tisztségviselők körében az ázsiai-csendes-óceáni kifejezés ellensúlyozására, amelynek középpontjában Kína áll.
Az Egyesült Államok csendes-óceáni ország – jelentette ki Pompeo, utalva arra, hogy az ASEAN-országok az amerikai befektetések fő célpontjai Ázsiában. Az ASEAN tíz tagból áll, amelyek: Burma, Brunei, Kambodzsa, a Fülöp-szigetek, Indonézia, Laosz, Malajzia, Szingapúr, Thaiföld és Vietnam. Pompeo rámutatott, hogy a mianmari rohingja válság megoldása elengedhetetlen a térség békéjének és biztonságának helyreállításához. Az amerikai külügyminiszter egyúttal a Reuters hírügynökség Mianmarban elfogott két tudósítójának azonnali szabadon engedését követelte Kjav Tin burmai külügyminisztertől, akivel szombaton találkozott Szingapúrban. Kjav Szoe Oót és Va Lonét, a Reuters munkatársait államtitkok megsértése miatt tartóztatták le decemberben. Az újságírók szerint tőrbe csalták őket, elfogásuk idején egy rohingják elleni mészárlást vizsgáltak.
Forrás: MTI. Fotó: Zerohedge.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS